10 roślin odstraszających komary!

0
907
komar

Każde lato przynosi nowe możliwości, doświadczenia i wspomnienia, ale i jeden wielki problem – owady! Oto 10 roślin odstraszających komary.

Nagietki

Wiadomo, że nagietki wydzielają dość wyraźny zapach, którego komary nie są fanami. Możesz albo posadzić nowe nasiona, albo pobrać doniczkowy nagietek ze szkółki hodowlanej. Tak czy inaczej najważniejszą kwestią jest jego umiejscowienie, czyli tam, gdzie prawdopodobnie Ty i Twoi goście spędzicie większość swojego czasu.

Citronella

Cytronella również jest pomocna w odstraszaniu szkodników. W rzeczywistości cytronella jest znana jako jeden z najczęściej używanych składników w różnych środkach odstraszających owady! Zamiast świecy, spróbuj użyć prawdziwej rośliny cytronelowej, aby trzymać komary z dala – albo posadź ją w ziemi, albo umieść w doniczce.

Lawenda

Lawenda może być Twoją największą łaską, jeśli chodzi o trzymanie wszelkiego rodzaju szkodników poza ogrodem – inne owady również mają tendencję do trzymania się z dala od roślin lawendy, nie tylko komary. Ty możesz cieszyć się zapachem, za to komary nie mogą jego znieść! Aby uzyskać najlepsze wyniki w uprawie własnej rośliny lawendowej, upewnij się, że jest ona umieszczona w miejscu, które otrzymuje pełne słońce.

Petunie

Dzięki swoim lukrecjowym zapachom, petunie są idealnym wyborem, jeśli chcesz dodać trochę urody do ogrodu i powstrzymać szkodniki. Z ich pięknym zestawem kolorów (odcienie różu, czerwieni i fioletów w zależności od preferencji), mogą one szybko poprawić estetykę, więc jest to w zasadzie sytuacja win-win, gdy zaczynają utrzymywać również z dala różne owady.

Kocimiętka

Część rodziny mięty, catmint (lub kocimiętki) można znaleźć zarówno w postaci roślin komercyjnych, jak i jako chwast. I chociaż możesz być zniechęcony wyborem tej rośliny ze względu na jej zdolność do stania się nieco inwazyjną, to jednak jeśli jesteś skłonny do pracy aby ją utrzymać, będziesz mile zaskoczony, jak mało komarów będzie w otoczeniu. Czy wiesz, że badanie wykazało, że kocimiętka była 10 razy bardziej skuteczna niż DEET, który jest zwykle stosowany w środkach odstraszających owady?

Melisa

Podobnie jak kocimiętka, rośliny melisy są również częścią rodziny mięty. Jest to świetna opcja dla nowych ogrodników, ponieważ jest stosunkowo łatwa w uprawie i dobrze radzi sobie nawet w zacienionych warunkach – potrzeba tylko wystarczająco dużo miejsca.

Mięta pieprzowa

Trzecią rośliną z rodziny miętowej, która może być niezwykle przydatna, jest mięta pieprzowa. Komary nie lubią tego zapachu. Jeśli jednak dojdzie do ugryzienia, Twoja roślina z mięty pieprzowej jest w stanie Ci pomóc – kiedy potrzesz liśćmi skórę, odczujesz ulgę od strasznego swędzenia.

Pachnące pelargonie

Jednym z bardziej popularnych zapachów jest cytryna, ponieważ jest bardzo zbliżona do zapachu trawy cytronelowej. Rośliny te najlepiej funkcjonują w słonecznym i suchym klimacie, jednak poradzą sobie też w regionie o chłodniejszym klimacie. Korzyścią jest to, że pelargonie będą rosły dość szybko, dzięki czemu możesz rozpocząć sadzenie teraz i skorzystać z ich siły odpychającej na resztę lata!

Bazylia

Jeśli uprawiasz własną bazylię, nie tylko pomożesz w utrzymaniu wolnej od komarów przestrzeni, ale także zapewnisz sobie ładny zapas składników, które można wykorzystać w kuchni! Niektóre zalecenia na początek to cytrynowa i/lub cynamonowa bazylia, ale przy tak wielu odmianach nie zaszkodzi wypróbować je wszystkie.

Rozmaryn

Rozmaryn to naturalny środek odstraszający komary w Twoim ogrodzie. Zwróć uwagę na wzrost liczby motyli, jeśli używasz tej konkretnej rośliny, ponieważ chociaż działają one na rzecz odpędzania komarów, są również świetne w przyciąganiu innych stworzeń. Rośliny rozmarynu radzą sobie szczególnie dobrze w pojemnikach, w gorącym i suchym klimacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here