Funkia – kiedy sadzimy?

0
1442
Funkia - kiedy sadzimy?

Funkia ogrodowa, czyli hosta to roślina, która coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza temu, że wyróżniają ją ozdobne, grube liście oraz wyjątkowe kwiaty. Poza tym funkia jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie oraz dość odporną na choroby. Jeśli chcesz posadzić w swoim ogrodzie tę piękną bylinę, która stanie się prawdziwą ozdobą rabaty, to koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Podpowiemy, kiedy i gdzie sadzić funkie, aby cieszyć się nimi przez całe lato.

Kiedy najlepiej sadzić funkie?

Sadzenie funkii warto zaplanować wczesną wiosną, jednak nie zbyt wcześnie, aby świeżo posadzona roślina nie była narażona na przymrozki. Doświadczeni ogrodnicy mówią, że hostę można sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni, jednak jeżeli chcesz cieszyć się kwiatami funkii już w nadchodzącym sezonie, zdecyduj się na sadzenie wiosną. Będzie miała wystarczająco dużo czasu, aby solidnie się ukorzenić przed nastaniem suchych i gorących dni.

Jeśli masz już hostę w ogrodzie, ale planujesz przesadzać funkie, to tak naprawdę możesz robić to przez cały rok. Wiosną i jesienią jest to najłatwiejsze, ponieważ nie będzie trzeba martwić się o to, że możesz przypadkowo uszkodzić liście lub kwiaty. Wystarczy uważać na to, żeby nie naruszyć zbytnio systemu korzeniowego.

W jakim miejscu sadzić hosty?

Szukając miejsca dla funkii w ogrodzie, masz naprawdę spore pole do popisu! Wielość gatunków sprawia, że z łatwością znajdziesz odmianę hosty pasującą zarówno na słoneczne, jak i na cieniste rabaty. Jest to roślina, która doskonale poradzi sobie nawet w miejscach zacienionych np. pod drzewami. Dzięki niej możesz wreszcie zagospodarować w swoim ogrodzie zacienione miejsca, w których nic innego nie chce kwitnąć. 

Funkia dobrze rośnie w cienistych miejscach, należy jednak zapewnić jej żyzną, przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie – roślina wymaga stałej lekko wilgotnej ziemi, szczególnie latem.

Funkie zaprezentują się pięknie w ogrodach naturalistycznych, jej ozdobne liście mogą bowiem stanowić wyjątkowe tło dla innych roślin. Doskonale komponują się zarówno z krzewami, jak i z roślinami jednorocznymi. W towarzystwie funkii pięknie wyglądają rośliny cebulowe, takie jak tulipany, hiacynty czy narcyzy. Wśród odmian funkii znajdują się rośliny o różnorodnym zabarwieniu liści, można więc sadzić w kępy liści na zasadzie kontrastu, osiągając w ten sposób naprawdę oryginalne efekty wizualne.

Sadzenie funkii krok po kroku

Wczesna wiosna to świetny moment na sadzenie oraz rozmnażanie funkii. Z naszego poradnika dowiesz się jak zrobić to krok po kroku.

Wybór odpowiedniego miejsca

Funkie najlepiej rosną w miejscach półcienistych lub cienistych, unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ może promienie słoneczne mogą źle wpłynąć na wybarwianie się liści. Wybierz miejsce z dobrze przepuszczalną, wilgotną glebą o odczynie lekko kwaśnym. Funkie lubią wilgotne środowisko, ale nie znoszą nadmiernie mokrej gleby.

Przygotowanie gleby

Przed sadzeniem, upewnij się, że gleba jest dobrze spulchniona i oczyszczona z chwastów. Jeśli chcesz poprawić strukturę gleby, aby roślinom niezbędnych składników odżywczych możesz dodać do gleby kompost lub inne organiczne nawozy.

Sadzenie

  • Wykop w ziemi dziurę o głębokości i szerokości nieco większej niż pojemnik, w którym znajduje się funkia. 
  • Ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki, unikając uszkodzenia korzeni.
  • Umieść roślinę w wykopanej dziurze, upewnij się, że korzenie są równomiernie rozłożone.
  • Napełnij przestrzeń wokół rośliny substratem torfowym wymieszanym z glebą ogrodową, delikatnie ją ubijając, aby usunąć puste przestrzenie.
  • Obficie podlej roślinę, aby zapewnić jej odpowiednią wilgotność.

Pielęgnacja host po posadzeniu

Podlewaj funkie regularnie, zwłaszcza w czasie suchych okresów, aby zachować wilgotność gleby, ale unikaj moczenia liści. Co kilka tygodni możesz nawozić funkie nawozem o niskiej zawartości azotu, aby zachęcić do zdrowego wzrostu liści. Na bieżąco sprawdzaj stan rośliny, aby szybko wykryć ewentualne problemy, takie jak szkodniki czy choroby. Aby zachować piękny wygląd rośliny, usuwaj stare lub uszkodzone liście oraz przekwitłe kwiatostany. Stosując się do naszych podpowiedzi na temat sadzenia funkii i ich pielęgnacji, będziesz cieszyć się pięknymi hostami w ogrodzie przez wiele sezonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here