Kosiarka spalinowa a oszczędność czasu – jak przyśpieszyć koszenie trawy?

0
830
Kosiarka spalinowa a oszczędność czasu
Kosiarka spalinowa a oszczędność czasu

Posiadacze dużych trawników doskonale wiedzą, ile czasu zajmuje im utrzymanie trawnika w odpowiednim stanie. Koszenie jest czaso i pracochłonne. Warto więc poświęcić nieco uwagi na znalezienie kosiarki, która okaże się jak najbardziej efektywna. Jakie czynniki należy uwzględnić, wybierając sprzęt, który pozwoli oszczędzić jak najwięcej czasu?

Oszczędność czasu z kosiarką spalinową

Posiadacze dużych obszarów obsianych trawą wiedzą, że jedynym rodzajem kosiarki, która zapewnia wystarczającą efektywność i szybkość koszenia jest kosiarka spalinowa. Dużo bardziej wydajna, o większej mocy niż elektryczna, pozwala na koszenie w większej odległości od domu – nie trzeba pilnować żadnego ciągnącego się przewodu. To, ile czasu zajmie pielęgnacja trawnika, zależy od takich czynników, jak szerokość obszaru koszenia, wyposażenie kosiarki w napęd kół, pozwalający dodatkowo oszczędzać energię podczas pracy oraz moc silnika.

W przypadku trudniej dostępnego terenu lub trawnika o nierównej lub grząskiej powierzchni najlepiej sprawdzi się kosa spalinowa. Nowoczesne kosy charakteryzują się zróżnicowanym zasięgiem koszenia za pomocą głowicy żyłkowej lub tarczy, pozwalając zarówno na koszenie znacznych obszarów, jak i docieranie do trudno dostępnych miejsc. Sposobem na szybkie skoszenie trawy na dużym terenie wokół domu o zróżnicowanej powierzchni będzie zastosowanie kosiarki spalinowej z napędem w połączeniu z kosą w miejscach, gdzie użycie tradycyjnej kosiarki mogłoby być zbyt kłopotliwe.

Zalety korzystania z kosy spalinowej

Kosa spalinowa NAC pozwoli z powodzeniem szybko skosić trawę w ogrodach, w których murawa zagospodarowana została licznymi drzewami i krzewami lub rabatkami kwiatowymi. Manewrowanie pomiędzy nimi dużą kosiarką spalinową mogłoby się okazać niemożliwe, jednak kosa poradzi sobie bez problemu.

Działanie kosy spalinowej przypomina nieco zastosowanie jej tradycyjnego odpowiednika z tą różnicą, że do uruchomienia sprzętu potrzebny jest silnik i odpowiednie paliwo. Poza tym, za cięcie trawy odpowiada nie tradycyjne ostrze stalowe odpowiednio wyklepane i naostrzone, a głowica do kosy spalinowej z nawinięta żyłką. Żyłka ta stanowi naprawdę wytrzymałe, a przy tym wystarczająco elastyczne narzędzie do cięcia trawy i dokładnego koszenia w pobliżu murków, ogrodzeń, ścian domu, pod drzewami i przy kwiatowych klombach, nawet tych o nieregularnych kształtach.

Do zalet kos spalinowych należy także dość znaczny zasięg koszenia, niewielka masa oraz łatwość obsługi. Trzeba jednak pamiętać o konieczności używania specjalnych okularów ochronnych, które zabezpieczą oczy przez możliwymi odpryskami koszonej trawy. Dzięki umiejętnie wykorzystywanej kosie, trawniki mogą zostać skoszone dużo szybciej, nawet jeśli są to znaczne powierzchnie o nieregularnym podłożu.

Sposoby na przyspieszenie koszenia kosiarka spalinową

Chcąc przyspieszyć koszenie, warto również zwrócić na elastyczność zastosowania wybranego modelu kosiarki spalinowej oraz komfort jej obsługi. W przypadku kosiarek tradycyjnych znacznym usprawnieniem pracy może być wykorzystanie systemu mulczującego lub dużych koszy na skoszoną trawę. Przyda się również centralna regulacja wysokości koszenia, napęd na tylne koła oraz dysza ułatwiająca mycie obudowy.

W przypadku kos spalinowych praca będzie szybsza, sprawniejsza i dużo bardziej komfortowa, jeśli wybierze się model z wbudowanym systemem zmniejszającym wibracje. Warto również przemyśleć kwestie wielkości zbiornika na paliwo – zasięg pracy kosy z mniejszym zbiornikiem może nie być tak imponujący jak tej o większej pojemności paliwa, jednak będzie ona lżejsza i bardziej poręczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here