Turecki przemysł roślin ozdobnych rośnie w siłę

0
791
Rośliny ozdobne

W Turcji przemysł roślin ozdobnych notuje znaczny wzrost zysków, co umożliwiło w ostatnich miesiącach w tym kraju obniżenie importu nawet o 45%.

Turecki przemysł roślin ozdobnych zdołał wyeksportować produkty o wartości 71,2 milionów dolarów i ogłosił nadwyżkę handlową w wysokości 10 milionów dolarów. W pierwszych czterech miesiącach 2019 roku wielkość importu w branży roślin ozdobnych spadła o 45%.

Turecki przemysł roślin ozdobnych ma obrót handlowy w wysokości 130 milionów dolarów. Nasi hodowcy zwiększyli eksport do krajów Unii Europejskiej o 33% w 2018 roku. 45% naszych drzewek i roślin ogrodowych eksportuje się do krajów Unii Europejskiej, ale Holandia, Niemcy i Włochy nie należą do najlepszych miejsc dla naszych hodowców – mówi w rozmowie z mediami prezes Tureckiego Stowarzyszenia Roślin Ozdobnych (SUSBIR) Ahmet Dundar.

Przemysł roślin ozdobnych jest przemysłem intensywnie pracującym i w porównaniu z innymi liniami produktów rolnych – potrzeba laboratorium. Ogólnie rzecz biorąc, szklarnie potrzebują 3 pracowników na 1000 metrów kwadratowych i 1 pracownika na 1000 metrów kwadratowych w otwartych obszarach produkcyjnych. Mimo że nasi hodowcy starają się w jak największym stopniu korzystać z urządzeń technologicznych, zapotrzebowanie na wykwalifikowane laboratorium wciąż trwa. Ponadto przemysł ten tworzy wiele miejsc pracy specjalnie dla kobiet, co ma znaczną wartość dodaną dla gospodarki krajowej. Według naszych obliczeń, w tej branży zatrudnionych jest bezpośrednio 78 000 osób, ale pośrednio to około 500 000 miejsc pracy – dodaje Dundar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here