Zagrożony gatunek storczyków na Filipinach

0
944
Rzadki gatunek storczyka

Na wyspie Samar na Filipinach odkryto rzadki gatunek storczyków, jednak naukowcy ścigają się z czasem, aby ochronić je przed wyginięciem. Zostały sklasyfikowane jako „krytycznie zagrożone”.

Orchidea Pseuderia samarana to pierwszy ze storczyków, należących do rodzaju Pseuderia na Filipinach, według botanika Zhereeleena Menesesa – profesora biologii środowiska, na uniwersytecie w Los Baños.

Storczyki Pseuderia występują przede wszystkim w Nowej Gwinei oraz na wyspach Moluccas, Mikronezji, Wyspach Salomona i Fidżi.

27-letnia Meneses odkryła storczyki podczas badań terenowych w 2015 roku, na wzgórzach Paranas w prowincji Samar. – Zadziwiające jest to, że występują tylko na wzgórzach, szczególnie w lasach nad formacjami wapiennymi. Za każdym razem podczas kilku wędrówek widzieliśmy około 20-30 „dojrzałych osobników” orchidei – mówi Meneses

P. samarana należy w kategorii Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jako „krytycznie zagrożony”. Opierało się to na obliczeniach naukowych, na przykład populacji gatunków w stosunku do obszaru, który zajmuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here