Suszenie kwiatów | Jak suszyć róże?

0
6636

Wszyscy chcemy, by rośliny, którymi nas obdarowano, zostały z nami jak najdłużej. Do tych najbardziej popularnych z całą pewnością należą róże – nie ma zarazem nic smutniejszego, niż moment, w którym zaczynają więdnąć. Czasem trudno pozwolić im odejść, szczególnie gdy dostaliśmy je od wyjątkowej osoby. Istnieje jednak pewien sposób, by zatrzymać je na zawsze – suszenie kwiatów. Zatem, jak suszyć róże?

Suszenie róż – jak suszyć kwiaty?

Zastanawiasz się, jak suszyć kwiaty? Wbrew pozorom nie ma w tym nic trudnego – cały proces wymaga jednak czasu i kilku prostych przyborów. Są to:

  • kwiaty (w naszym przypadku róże)
  • bezzapachowy lakier do włosów
  • nożyczki
  • sznurek

W pierwszej kolejności należy zdecydować, co chcemy ususzyć: całą roślinę czy płatki róży? Jeśli wybierzemy drugą opcję, sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy rozdzielić płatki, rozłożyć je na ręczniku papierowym i odstawić na kilka dni w zacienionym miejscu. Jak suszyć róże w całości? Tutaj sprawa wymaga nieco większego zaangażowania, jednak wciąż jest nieskomplikowana.

Suszenie róż w całości zaczynamy od przywiązania sznurka do łodygi. Następnie wieszamy je do góry nogami w ciemnym pomieszczeniu. Dlaczego? Suszone róże mogą bardzo łatwo zmienić kolor, jeśli zostaną wystawione na działanie światła. By zachować ich wspaniały, czerwony odcień, powieś je z dala od promieni słonecznych. Suszenie róż z reguły trwa około dwóch, trzech tygodni – po tym czasie kwiat powinien całkowicie wyschnąć. Gdy będzie gotowy, spryskaj go lakierem do włosów. W ten sposób nadasz mu piękny połysk i zabezpieczysz przed kruszeniem.

Suszone płatki róż – jak je wykorzystać?

Suszone płatki róż można wykorzystać na wiele sposobów. Po całkowitym wyschnięciu mogą przetrwać miesiące, a odpowiednio przetrzymywane (chłodne, zacienione miejsce) będą trwać wiecznie. Jeśli nie wiesz, co zrobić z suszonymi płatkami róż, oto kilka pomysłów, które mogą Cię zainspirować:

Herbata z suszonych płatków róż

Herbata z suszonych płatków róż jest chyba najpowszechniejszym sposobem na ich wykorzystanie. Ma wiele właściwości – wspomaga trawienie, łagodzi bóle menstruacyjne, działa uspokajająco i przeciwzapalnie. Zostawia po sobie delikatnie słodkawy posmak. Do tego pięknie pachnie i jest prosta w przygotowaniu – wystarczy suszone płatki róż zalać wrzątkiem.

Kąpiel w płatkach róż

Każdy zasługuje na odrobinę relaksu! Suszone płatki róż to idealny dodatek do kąpieli po długim dniu w pracy. To także świetny pomysł, by zaskoczyć ukochaną osobę – zarówno bez okazji, jak i w Walentynki. Kąpiel w płatkach róż jest bardzo prosta do przygotowania. Wystarczy do ciepłej (nie gorącej) wody wsypać nieco naszego kwiatowego suszu. Dla lepszego efektu możemy pokusić się o dodanie kilku kropel aromatycznego olejku do kąpieli. Efekt gwarantowany.

Własnoręczny olejek różany

Własnoręcznie robiony olejek różany świetnie się nada do pielęgnacji włosów i ciała. Można go przygotować w bardzo prosty sposób. W tym celu wystarczy do sterylnego, szklanego naczynia wsypać suszone płatki róż (najlepiej do ¾ objętości pojemnika), a następnie zalać całość oliwą z oliwek lub olejem migdałowym. Kolejnym krokiem jest szczelne zamknięcie naczynia i odstawienie go na okres 6 do 8 tygodni. Po tym czasie odcedź olej od suszu i przelej go do czystego pojemnika. Jest on już gotowy do użycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here