Nowa odmiana cyklamenu toleruje ciepło

0
937
cyklamen

Nowa odmiana cyklamenu, która będzie tolerowała ciepło. Taki był pomysł, kiedy izraelski hodowca Amir Drori skontaktował się z Gideonem Scovelem 12 lat temu.

Połączyli siły, założyli Hodowlę Dekoracyjną, zaczęli hodować i testować przez wiele lat, aż udało im się stworzyć nie tylko odmianę tolerancji na ciepło, ale także taką, która kwitnie wcześnie.

Jak to się zaczęło

Amir Drori jest teraz dyrektorem ds. handlowych w Decor Breeding, a Gideon Scovel, dyrektorem ds. badań i rozwoju. 12 lat temu Drori uprawiał cyklameny z dużym trudem, ze względu na wysokie temperatury w Izraelu. W tym czasie hodowcy nie koncentrowali się na tolerancji na ciepło, więc Drori chciał zainicjować swój własny program. – Polecono mi go przez jego przyjaciela, który wiedział, że zdobyłem duże doświadczenie hodowlane i szkolenie akademickie – mówi Scovel.

Wybór hodowli

Szybko postanowili połączyć siły, aby rozwiązać problem uszkodzenia cieplnego cyklamenów i zainwestowali wiele lat w stabilizację linii hodowlanych, wybór i weryfikację ich postępów.

W drugiej fazie rozpoczęto testowanie setek potencjalnych odmian, w szerokim asortymencie kolorów. – W obu fazach zauważyliśmy znaczną poprawę tolerancji na ciepło, którą wciąż poprawiamy – informuje.

Cyklameny odporne na ciepło

Ostatnio, w wyniku wytworzenia wielu linii odpornych na ciepło, udało im się połączyć tolerancję ciepła z wczesnym kwitnieniem. – Obie te cechy są bardzo ważne w oczach hodowcy cyklamenu w regionach, w których temperatury są zwykle wysokie, ale także plantatorów, którzy chcą zagwarantować, że mają ubezpieczenie, gdy nagle na ich obszarze zdarzą się wyjątkowo wysokie temperatury. W erze globalnego ocieplenia, nic nie jest niezwykłe – ocenia Scovel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here