Jakobinka pierwszym kwiatem, jaki wyrósł w kosmosie

0
2292
Jakobinka - pierwszy kwiat w kosmosie

Jakobinka (Cynia) jest pierwszym kwiatem w historii, który udało się wyhodować w kosmosie. Eksperyment przeprowadzono na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wydarzenie to dokonało się w 2016 roku. Na stacji kosmicznej już wcześniej przeprowadzano różne procesy związane z uprawą roślin, jednak zwykle uprawia się tam warzywa, a pierwszym kwiatem jaki powstał była jakobinka.

Jakobinka jako pierwsza w kosmosie

Jakobinka to kwiat jadalny, dlatego świetnie wpisywał się w strategię naturalnego tworzenia pokarmów w kosmosie. Na Ziemi jest to oczywiście dość proste, natomiast wiele kilometrów nad Ziemią to skomplikowany proces, bowiem kwiaty potrzebują żyznej gleby i nawodnienia.

Cynia (jakobinka) powstała w hydroponicznym ogrodzie i choć przez jakiś czas był problem z odpowiedni utrzymaniem uprawy, początkowo sadzonki oświetlane technologią LED umierały z powodu zbyt dużej wilgotności, to ostatecznie udało się tego historycznego czynu dokonać.

Hodowla roślin może mieć nie tylko znaczenie z punktu widzenia żywienia, ale także pozytywnie działać od strony psychologicznej, w kontekście osób przebywających przez bardzo długi czas na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w kompletnej izolacji od ziemskiego otoczenia z ograniczoną grawitacją.

Jakobinka popularna w ogrodach

Jakobinka to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Jest popularnym przykładem kwiatów ogrodowych. Na Ziemi kwitnienie trwa od początku lata (czerwca), do późnej jesieni, kiedy pojawią się temperatury poniżej zera.

Występuje w różnych kolorach – żółtym, białym, magentowym, czerwonym, są również dostępne odcienie mieszane. Naturalnym terenem występowania jest głównie Ameryka Środkowa, włączając do tego niektóre tereny Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Może osiągać nawet 100 centymetrów wysokości. W kosmosie, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, powstała jakobinka z pomarańczowymi płatkami. Jednym ze świadków tego sukcesu był astronauta Scott Kelly.

Przeczytaj także o znaczeniu kwiatów jakobinki (cynii).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here