Florystyka w dobie koronawirusa

0
822
kwiaciarnia

Ogłoszenie pandemii, ograniczenie gospodarki i izolacja wywołała duży kryzys. Florystyka ucierpiała chociażby z powodu…mniejszej liczby pogrzebów.

Wydawać by się mogło, że obecność nowej choroby COVID-19, związanej z wirusem SARS-CoV-2, spowoduje znacznie więcej pracy w branży funeralnej. Stało się jednak zupełnie inaczej, niektóre statystyki mówią nawet o 30-40% spadku liczby pogrzebów w Polsce.

Pandemia wywołała… spadek umieralności

Spadek umieralności wynika jednak z dość prostej obserwacji życia społecznego w ostatnich miesiącach. Inne choroby nie zniknęły i w tym przypadku umieralność zachowała stały pułap, to jednak większość szpitali zamknęła się na wcześniej zaplanowane operacje, a mniejszy ruch na drogach przyczynił się oczywiście do zmniejszenia się zagrożeń na drogach i wskaźnik wypadków śmiertelnych zmalał do bardzo niskiego poziomu.

Pozytywne informacje wyzwalają jednak pewną reakcję łańcuchową i zdarzenia również w innych sektorach. Mniej zgonów oznacza kryzys wśród zakładów pogrzebowych, z czego następuje zdecydowanie mniejsze zainteresowanie sprzedaży produktów florystycznych przez branżę funeralną i żałobników. Łańcuch jednak na tym się nie kończy – kolejnym poszkodowanym są m.in. ogrodnicy, sprzedający kwiaty kwiaciarniom. Rządowa pomoc w wielu przypadkach w żaden sposób nie zminimalizowała szkód, jakie wywołał kryzys gospodarczy. Producenci kwiatów już od marca notowali spadek zysków nawet o 90 procent.

Lockdown bardzo mocno wpłynął na wiele sektorów gospodarki, florystyka jest jedną z bardziej poszkodowanych branż, bowiem światowa epidemia ograniczyła sprzedaż kwiatów również podczas kilku świąt i wydarzeń (np. Wielkanoc), a organizacja ślubu na długi czas została unieruchomiona.

Czy gospodarka odbije w górę?

Te ostatnie uroczystości dopiero od niedawna mogą odbywać się w szerszym zakresie (do 150 osób), podobnie jak inne wydarzenia. Teraz pozostało jedynie obserwowało, czy gospodarka będzie w stanie odbić w górę i jakie straty pozostawi po sobie po uspokojeniu się sytuacji w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here