Czy kwiaty wpływają na nasze samopoczucie?

0
745

W dzisiejszych czasach stres i niepokój towarzyszą nam na porządku dziennym. Ponieważ większość doby spędzamy w pracy, ciężko jest znaleźć chwilę na wypoczynek i złapanie odrobiny optymizmu. Okazuje się jednak, że istnieje pewien sposób na poprawę samopoczucia bez większego wysiłku – kwiaty. Ostatnie badania wskazują na to, że umieszczając kwiaty w najbliższym otoczeniu możemy pozytywnie wpłynąć na swój humor.

Czy kwiaty redukują stres?

Układanie kwiatów i tworzenie z nich kompozycji może obniżyć nasz poziom stresu, włącznie z tętnem i ciśnieniem krwi. W przeszłości przeprowadzono wiele badań nad wpływem kwiatów na nasz organizm.

Jedno z nich zostało opublikowane w magazynie Complementary Therapies in Medicine. Opisuje ono jak podarowanie studentkom świeżego bukietu róż i umieszczenie go w akademiku pomogło im zredukować stres i stać się bardziej zrelaksowanymi. U wszystkich uczestniczek badania odnotowano także zmiany fizyczne w organizmie, takie jak obniżenie ciśnienia krwi. Ten ciekawy eksperyment dowodzi, że kwiaty mają ogromny wpływ na poczucie szczęścia i pomagają złagodzić niepokój.

Dlaczego kwiaty wpływają na samopoczucie?

Liczne badania wykazały, że posiadanie wokół siebie nawet niewielkiego bukietu pięknych kwiatów wyzwala pozytywne emocje i pomaga pozbyć się uczucia przygnębienia i niepokoju. Jednak, dlaczego tak się dzieje? Dlaczego kwiaty wpływają na samopoczucie? Odpowiedź jest dość prosta – zapach kwiatów pobudza pewne związki chemiczne w naszym organizmie do działania. Owe związki to głównie dopamina, oksytocyna i serotonina. Są to „szczęśliwe” substancje chemiczne, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

Które kwiaty najbardziej poprawiają humor?

Chociaż posiadanie w domu jakichkolwiek kwiatów jest podnoszące na duchu, istnieją takie, które – jak udowodniono – oddziałują na nasz nastrój nieco mocniej niż inne. Są to:

  • Róże –  wytwarzają one cudowne, poprawiające nastrój endorfiny. Badanie opisane w Journal of Physiological Anthropology wystawiło pracowników biurowych na działanie różowych róż. Wyniki pokazały, że miały one na uczestników działanie uspokajające i relaksacyjne. 
  • Piwonie – sezon na piwonie to najbardziej wyczekiwany sezon kwiatowy. Trwa on od maja do końca czerwca i wielu osobom kojarzy się z najszczęśliwszym czasem w roku. 
  • Słoneczniki – to idealne kwiaty na poprawę nastroju. Są duże, jasne i piękne, a jeden rzut oka na nie sprawia, że na naszych twarzach maluje się uśmiech.

Co ciekawe, kolor kwiatów może również wpływać na to, jak bardzo podnoszą nas na duchu. Według Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczej Pantone Color Institute, „nasza reakcja na kolor jest intensywnie emocjonalna, a kwiaty mogą być katalizatorem uczuć, które stymulują coś więcej niż tylko nasze zmysły wzroku i zapachu.” Na przykład, czerwień jest zazwyczaj kolorem symbolizującym miłość i pasję. Ale ma również na nas energetyzujący i podnoszący na duchu wpływ, podobnie jak kolor żółty. Inne kolory, takie jak niebieski i biały mogą działać uspokajająco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here