Znaczenie kwiatów: Co oznacza agawa?

0
1072
Agawa - jakie jest znaczenie tej rośliny?

Agawa jest sukulentem, który przywędrował aż zza oceanu, a dokładnie z Meksyku i terenów Ameryki Południowej. Co dokładnie oznacza ten kwiat?

Agawa liczy ponad sto rodzajów, która swoje miejsce znalazła również ściśle we florystyce. Z agawy sizalowej powstaje bowiem włókno używane przy pracach florystycznych – sizal.

Inne gatunki przydają się natomiast np. do produkcji alkoholu, w tym tequili.

Roślina ta jest sukulentem, a więc gromadzi w sobie odpowiednie zapasy wody, żeby przetrwać ewentualną suszę. Jest to sukulent bardzo duży, bowiem liście potrafią osiągać nawet dwa metry. Sama uprawa również nie powinna sprawiać wielkich kłopotów. Warto również wspomnieć o sporej żywotności. Agawy zakwitają wprawdzie tylko raz, ale w wieku między 6 a 15 rokiem, choć na niektóre rodzaje trzeba czekać nawet i 100 lat.

Znaczenie kwiatów – agawa

Agawa posiada jedno, ale dość mocne znaczenie – długowieczną miłość. Związana jest z tym legenda Indian z Ameryki Północnej. Dwóm młodym kochankom zabroniono małżeństwa i postanowili uciekać. Opuścili plemię i udali się na pustynię. Gdy zapadła ciemność, znaleźli miejsce do odpoczynku, ale w blasku księżyca zobaczyli, że zbliżają się do nich mężczyźni, wysłani w imieniu ojca dziewczyny.

Dziewczyna poprosiła boginię ziemi o pomoc. Bogini ucieszyła się z tego i otworzyła dziurę w górze, w której para mogła się ukryć. Mężczyźni postanowili czekać – w końcu para nie miała dokąd pójść. Następnego dnia para została przekształcona w kaktusa, który bogini uważała za doskonałą ochronę.

Agawa i jej zastosowanie

Tak jak wspomnieliśmy, agawa pochodzi z tropikalnych terenów Ameryki Środkowej i Południowej. W Meksyku jest określane jako drzewo życia oraz obfitości, a to ze względu na różne zastosowanie tej rośliny. Sok ma właściwości dezynfekujące, natomiast woda, w której w ciągu stulecia nasączono błonnik roślinny, może być stosowana jako tonik do wypadania włosów. Aztekowie zrobili papier z liści, a włókna przekształcono w mocną nić. Po wysuszeniu liść można palić jak tytoń.

Wyciąg z liści, uformowany w kulkę, pieni się jak mydło. Ciernie liściowe mogą być używane do szpilek i igieł, a suszone łodygi kwiatowe można wykorzystać do wykonania strzechy nieprzepuszczalnej dla wody. Łodyga kwiatowa jest poddawana fermentacji w celu wytworzenia wina o nazwie Pulque, popularnego napoju alkoholowego w północnym Meksyku. Liście były również używane w medycynie przez Indian z południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, a roślina ta jest również nowoczesnym źródłem sterydów. Agawa to narodowy kwiat Antigui, wyspy położonej na Karaibach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here