Czy w 2020 kwiaciarnie zdecydują się na zwolnienia?

0
985
kwiaciarnia

W 2020 roku pracownicy z najniższą krajową, w tym również w kwiaciarniach, otrzymają ustawową podwyżkę wynagrodzenia. Ma to jednak swoje skutki uboczne.

Sam proces zwiększenia minimalnej pensji może zrodzić wzrost cen produktów oraz usług, a także redukcję etatów, wynikającą ze zwiększonych kosztów prowadzenia biznesu.

Problem zwolnień może dosięgnąć też kwiaciarnie, jeśli działalność jest większa niż jednoosobowa, a trzymanie dodatkowych pracowników może okazać się nierentowne. Aż 1/4 przedsiębiorców obawia się bowiem recesji.

Same podwyżki wynagrodzeń dotyczyć będą około 50% firm. Płaca od stycznia zwiększy się aż o 350 złotych brutto, czyli 15,6%. Ankiety wskazują, że większość przedsiębiorstw jest w niezłej kondycji finansowej, jednak nie wiadomo, jak gospodarka zareaguje w pierwszych miesiącach na wszystkie zmiany.

Podwyżka płacy minimalnej jest oczywiście ogromnym plusem i wartością dodaną dla samych pracowników. Za tym idą jednak wzrosty podatków oraz opłat m.in. na ubezpieczenie ZUS, co spędza sen z powiek wszystkim właścicielom firm. Same kwiaciarnie również raczej nie będą mogły pozwolić sobie na znaczne zwiększenie kosztów pracy, stąd też bardzo prawdopodobne jest, że niektórych dosięgną problemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here