120 milionów euro dla sektora pszczelarskiego

1
352
Pszczoła

Komisja Europejska zwiększa wsparcie dla sektora pszczelarskiego UE. Oznacza to 120 milionów euro w ciągu najbliższych trzech lat, aby wesprzeć jego zasadniczą rolę w rolnictwie i środowisku.

To wzrost o 12 milionów euro, w porównaniu ze wsparciem udzielonym na okres na lata 2017-2019.

Komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan powiedział: – Pszczelarstwo jest ważną częścią unijnego sektora rolno-spożywczego, przyczyniając się do utrzymania miejsc pracy na naszych obszarach wiejskich. Pszczoły mają również ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju naszego rolnictwa i zdrowych ekosystemów. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że wspólna polityka rolna, działająca w synergii z innymi kluczowymi funduszami europejskimi i krajowymi, zapewnia obecnie silniejsze narzędzia wsparcia tego sektora – mówi.

Wsparcie UE, podwojone wkładami państw członkowskich, będzie miało zastosowanie do krajowych programów pszczelarskich, począwszy od 1 sierpnia i będzie trwało do 31 lipca 2022 roku. Programy te są opracowywane na szczeblu krajowym, we współpracy z sektorem w celu poprawy warunków dla sektora pszczelarskiego oraz marketingu ich produktów. Środki obejmują na przykład edukację pszczelarzy, wsparcie w rozpoczęciu działalności pszczelarskiej, zwalczanie pasożytów niszczących ule oraz badania lub środki na rzecz poprawy jakości miodu.

W 2018 roku UE miała ponad 17,5 mln uli, podzielonych na ponad 600 000 pszczelarzy. Pszczelarstwo jest praktykowane we wszystkich państwach członkowskich UE, a Unia Europejska jest drugim co do wielkości producentem miodu na świecie. Kolonie pszczół miodnych są niezbędne dla rolnictwa i środowiska, zapewniając rozmnażanie roślin poprzez zapylanie, podczas gdy pszczelarstwo uczestniczy w rozwoju obszarów wiejskich.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here