Amaryllis lubi precyzyjny harmonogram rozwoju

0
355
Rośliny ozdobne

Amaryllis to roślina, która rośnie według precyzyjnego harmonogramu. Systematyczne podejście do powlekania – uzgodnienie tego we wczesnym etapie, kiedy wykonawca może rozpocząć – dobrze do tego pasuje i pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Hodowcy Amaryllis byliby zadowoleni z dłuższego sezonu sprzedaży, a nowe kolory i kształty niewątpliwie pomagają rozszerzyć opcje. A jednak 80% tych kwiatów jest nadal sprzedawanych między połową października a Bożym Narodzeniem i biało-czerwone są faworytami w okresie świątecznym.

Aby móc precyzyjnie dostarczyć produkt na czas, hodowcy muszą obniżyć temperaturę 18 tygodni przed kwitnieniem, czyli w środku lata. – W tym momencie stosujemy ReduSol na szczycie poprzedniej powłoki ReduFuse IR – mówi Jan Overkleeft, niezależny konsultant, który pracuje z 4/5 holenderskich hodowców amaryli i zarządza planowaniem upraw w Kwekerij Apollo w Gravenzande. – Wiesz dokładnie, kiedy włączysz system chłodzenia, dzięki czemu możesz zaplanować powłokę z dużym wyprzedzeniem – dodaje.

ReduFuse IR

Amaryllis korzysta ze światła, które wnika głęboko w rośliny, ale temperatura liści może szybko wzrosnąć – mówi Overkleeft. – Powoduje to zamknięcie szparki, co wpływa na produkcję. Jeśli to trwa zbyt długo, liście żółkną. Tak więc ReduFuse IR pojawił się we właściwym czasie: mnóstwo rozproszonego światła bez nadmiernego promieniowania cieplnego.

Harmonogram chłodzenia Overkleeft rezerwuje wykonawcę w celu zastosowania powłoki w Kwekerij Apollo na przełomie marca i kwietnia na początku grudnia. – Wykonawca sam monitoruje rozwój pogody, a jeśli pogoda pod koniec marca wygląda dobrze, to od niego zależy, kiedy zacząć. W ten sposób jesteśmy zawsze punktualni i nie mamy problemów z zahamowaniem wzrostu – mówi.

Harmonogram chłodzenia

Jan opracowuje harmonogram chłodzenia dla różnych działów firmy w marcu. Mają wtedy również jasny obraz tego, czy będą musieli stosować ReduSol i kiedy. To również wchodzi do dziennika wykonawcy. – Jako doradca radzę hodowcom, aby zamówili wykonawców wcześniej w tym roku, niż obecnie, aby nie znaleźli się na końcu listy. Na początku kwietnia wszyscy nagle chcą nakładać powłoki.

Wczesną wiosną słońce może czasami być bardzo intensywne, a po mrocznej zimie może być nagłym przejściem. Następnie ekrany muszą być zamknięte, aby chronić rośliny. – Kiedy już masz ReduFuse IR na dachu szklarni, prawie nigdy nie musisz tego robić, z wyjątkiem bardzo gorącego lata, ale musisz uważać na plamy jasnego światła przechodzące przez otwarte otwory wentylacyjne. Dzięki ReduSol kontrast między tymi plamami a średnim poziomem światła jest znaczący. Plamy poruszają się, gdy słońce porusza się po niebie, oczywiście, ale nadal trzeba korzystać z ekranów co jakiś czas, jeśli światło jest za duże – mówi Jan.

Usuwanie powłoki

Twój harmonogram chłodzenia określa, kiedy powłoki zostaną ponownie usunięte. – Jeśli chcesz kwiaty już w październiku, lepiej zostawić powłokę na trochę dłużej, w przeciwnym razie łodygi będą zbyt krótkie.

Żarówki Amaryllis mogą produkować kwiaty do 10 lat. – Aby to osiągnąć, musisz się upewnić, że wszystko robisz dobrze. Żarówka pamięta wszystko. Jeśli zastosujesz powłokę zbyt gęsto latem, będzie to kosztowało produkcję w sezonie. Bardzo ważne jest również, aby zapewnić wystarczającą ilość światła na wiosnę. Uprawa Amaryllis jest sztuką, w którą ReduFuse IR bardzo dobrze się wpasowuje. Jestem wielkim fanem – kończy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here