5 mało znanych faktów na temat frezji – czy znasz wszystkie z nich?

2
1452
Pięć mało znanych faktów na temat frezji

Frezje i ich małe, subtelne kwiaty są niezwykle czarujące. Mogą z powodzeniem zastąpić w bukiecie tradycyjne róże i tym samym zaskoczyć obdarowywaną osobę czymś nowym. Swoim urokiem, zapachem i symboliką mogą oczarować nie jedną osobę i naszym zdaniem powinny znaleźć się w każdej kwiaciarni. Frezje skrywają również kilka ciekawostek, o których nie wszyscy wiedzą. Rzućmy okiem na 5 niesamowitych faktów dotyczących urzekających frezji.

Moc symboli

Kwiat ten uznawany jest za wyraz przyjaźni, szacunku i radości. Frezje mogą symbolizować radość ze spędzania czasu z obdarowywaną osobą. Frezje w zależności od koloru mogą też mieć różnorodne znaczenie.

  • Białe frezje symbolizują delikatność, czystość i niewinność.
  • Różowe frezje symbolizują flirt i namiętność.
  • Żółte frezje symbolizują radość lub jak większość kwiatów w tym kolorze – zazdrość.
  • Czerwone frezje symbolizują namiętność i radość z obecności obdarowywanej osoby.

Frezje są powszechnym składnikiem kosmetyków

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech frezji jest słodki i pachnący aromat, który uwielbiają kobiety. Dzięki temu frezja jest często używana w perfumach, balsamach, szamponach, mydłach, kremach do rąk i innych produktach kosmetycznych. Najbardziej intensywny zapach mają jaśniejsze odmiany, czyli białe, żółte i liliowe. Kosmetyki z dodatkiem pachnącej frezji z pewnością skradną serca miłośniczek kwiatowych kosmetyków.

5 mało znanych faktów na temat frezji - czy znasz wszystkie z nich?
mariolawilk.pl
perfumy.pl

Rozkwitają w chłodnych temperaturach

Frezje zdecydowanie nie są łatwe w uprawie zewnętrznej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, są niezwykle delikatne i wymagają odpowiednich warunków do rozwoju. Jak można się domyślić, najlepiej rosną w miejscach, które mogą naśladować ich rodzime środowisko. W przypadku frezji jest to tropikalne RPA. Nie oznacza to jednak tego, że lubią upały! W rzeczywistości są one uśpione latem i kwitną podczas łagodnych zimowych miesięcy. Jeśli chcesz, aby Twoje frezje rozkwitły musisz zapewnić im odpowiednią, chłodną temperaturę. Podczas kwitnienia najlepiej będą się czuły w temperaturze, która nie przekracza 20 stopni Celsiusza.

Idealne jako kwiaty ślubne

Dzięki temu, że frezje są stosunkowo małe i delikatne – a także są symbolem zaufania, idealnie sprawdzą się na ślubach. Po pierwsze, są po prostu piękne. A po drugie, są doskonałym uzupełnieniem innych bardziej efektownych kwiatów, takich jak piwonie i róże. Pozwól im być częścią florystycznej oprawy Twojego ślubu i wesela. Są świetnym graczem zespołowym i z innymi kwiatami mogą stworzyć imponującą kompozycję.

Nietypowe sposoby na przedłużenie ich trwałości

Jeśli chcesz przedłużyć trwałość ciętych frezji, przed wstawieniem ich do wody włóż je na 2 godziny do słabego roztworu alkoholowego. Mówi się również, że w przeciwieństwie do innych kwiatów – łodygi frezji nie należy przycinać przed włożeniem do świeżej wody. Z powodu swojego silnego układu naczyniowego, cięcie ich łodyg emituje do atmosfery dużą ilość etylenu, który może zabić kwitnące kwiaty. Unikaj umieszczania frezji w pobliżu żonkili i nie łącz ich razem w bukiecie. Obie te rośliny emitują mocną substancję, która może drastycznie skrócić długie życie frezji.

2 KOMENTARZE

  1. Witam, Niestety przetrzymałam frezje w zbyt ciepłym pomieszczeniu. Łodygi są wysokie, wybujałe. Jest styczeń i nie wiem co mogę z nimi teraz zrobić żeby zakwitły . Proszę o poradę

  2. Frezje mam po raz pierwszy i w poprzednim roku zasadziłem je w doniczce na balkonie. Jak przekwitły, to przezimowałem je w piwnicy – raz może nawet 2 x lekko je podlałem (dokładnie nie pamiętam ile, bo obok przechowuję karpy dalii, a te na pewno parę razy lekko podlałem). W każdym razie nigdzie nie mogę znaleźć, kiedy po okresie zimowania należy je wystawić znowuż na balkon – może teraz, w maju, kiedy ? Może ktoś podpowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here