Ćma truskawkowa tortrix na celowniku

0
431
tortrix

Ćma truskawkowa tortrix na celowniku w ostatnich tygodniach. To egzotyczny dla Australii gatunek, który głównie jest szkodnikiem roślin z rodziny Rosaceae i występuje w USA, Kanadzie, Europie, północnej Azji, basenie Morza Śródziemnego i Azji Południowo-Wschodniej.

Obejmuje głównie truskawki, głogi, Malus, Pięciornik, Avens i comarum.

Ponieważ gatunek ten jest średniej wielkości, brązowa ćma z kilkoma charakterystycznymi cechami jest podobna wyglądem do wielu rodzimych ciem, które mają mniej więcej ten sam rozmiar, kształt i kolor, szczególnie tych z tej samej rodziny (Tortricidae).

Charakterystyka ćmy

W Europie są dwa pokolenia w cieplejszych miesiącach (późną wiosną do wczesnej jesieni).

Jaja pierwszej generacji wykluwają się po około 10 dniach; te drugiej generacji nabierają czerwonawego koloru i wykluwają się następnej wiosny.

Niedojrzałe, małe gąsienice mają białe ciało i czarną głowę. Ciało większych larw jest stosunkowo zielone, a ich głowa zmienia kolor na czerwono-brązowy lub żółty. Żywią się liśćmi wiązanymi lub złożonymi oraz kwiatami.

Poczwarki występują w obrębie zwiniętych liści lub między łodygą a ogonkami liściowymi.

Dorosłe osobniki mają żółtawo-brązowy do czerwonawo-brązowego koloru, rozpiętość skrzydeł około 10-17 mm. Niektóre mogą mieć trójkątne, ciemne znaki w połowie odległości między podstawą a czubkiem każdego przedniego skrzydła. Występuje znaczna zmienność kolorów i może się wydawać bardziej szara lub jaśniejsza, szczególnie u tych stosunkowo starych.

Uszkodzenia

Jaja są składane głównie na dolnej powierzchni dojrzałych liści, na roślinach w każdym wieku, ale preferowane są starsze rośliny. Wydaje się jednak, że w zależności od dokładnej odmiany truskawki, występują znaczne różnice w zachowaniu jaj. Larwy wiążą lub składają liście, ale mogą również żywić się kwiatami. Karmienie kwiatami truskawek zakłóca rozwój owoców, co prowadzi do zmniejszenia wydajności. Zwykle występuje tylko wtedy, gdy populacje są stosunkowo wysokie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here