Co powoduje pęcherze na liściach?

0
664
Albugo

Co powoduje pęcherze na liściach? Obrzęk i pęcznienie są zaburzeniami fizjologicznymi, które powodują powstawanie pęcherzy na zewnątrz i nierówny wzrost na liściach, ogonkach liściowych, a czasami na łodygach.

Podejrzewa się, że ostatnie warunki pogodowe w Michigan spowodowały wzrost liczby zgłoszeń obrzęku. Michigan przeżyło tydzień słonecznej, ciepłej, wiosennej pogody, po której nastąpiło zimne zaskoczenie, wystąpiły również spore opady śniegu.

Uważa się, że obrzęk jest związany z brakiem równowagi wody, gdzie rośliny szybciej pobierają wodę niż tkanki mogą ją przetworzyć, powodując pękanie komórek. Zwykle obserwuje się go na dolnej stronie liści, na tkance między żyłami liścia. Pęcznienie jest bardziej związane z niskim promieniowaniem UV wewnątrz szklarni i rozwija się na górze lub dnie liści i często wzdłuż żył liści. Oba są zaburzeniami fizjologicznymi i nie „rozprzestrzeniają się” w czasie.

Pęcherze lub krosty na liściach niektórych roślin mogą być objawem choroby. Albugo infekuje liście, co jest powszechnie nazywane białą rdzą pęcherzykową. Jest to trochę mylące, bowiem patogen nie jest prawdziwym grzybem rdzy, ale jest bardziej powiązany z patogenami mączniaka rzekomego. Istnieje kilka różnych gatunków Albugo, które występują w USA i każdy gatunek ma określony zakres gospodarzy. Na przykład jeden gatunek infekuje Cleome, podczas gdy inny zakaża kilka różnych gatunków Brassica. Niektóre podatne uprawy szklarniowe to Amaranthus, Artemisia (piołun), Iberis, Ipomea (winorośl słodkich ziemniaków), Lobularia (słodki alyssum) i Portulaca. Prawdopodobnie najczęściej zainfekowanymi roślinami są warzywa krzyżowe.

Albugo i patogeny mączniaka rzekomego mają pewne podobieństwa w cyklu życia. Są obligatoryjnymi patogenami, co oznacza, że ​​do wzrostu potrzebują żywej tkanki żywiciela. W dużym stopniu zależą również od wody; te patogeny wytwarzają zoospory, które są zdolne do pływania przez wolnostojącą wilgoć (w tym na powierzchni liści). Stwierdzono, że chłodne mokre warunki sprzyjają zakażeniu i późniejszemu rozwojowi choroby. Albugo wytwarza grzybnię, która rośnie w tkance roślinnej, a formy wywołują wzrost przypominający brodawki. Zarodniki, które są strukturami rozrodczymi patogenu, powstają wewnątrz tych wzrostów.

Chociaż technicznie mogą występować różnice między obrzękiem lub obrzękami, praktyczne strategie zarządzania są podobne. Zarówno obrzęk, jak i obrzmienia są zaburzeniami fizjologicznymi i nie „rozprzestrzeniają się” z jednej rośliny na drugą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here