Czy chłodny front na południu Europy wpłynął na rośliny?

0
257
burza

Pod koniec lutego Włochy i Bałkany nawiedził chłodny front z opadami śniegu. Czy zaburzyło to produkcję roślin?

Zimny front spowodował nagły spadek temperatur, szczególnie w Puglia, Basilicata, Kampanii, Calabria oraz Sycylii. Śnieg padał w Puglii i Basilicata, a także w górach Marche i Abruzji, z wyjątkowymi opadami pomiędzy Katania a Siracusą. Spore uszkodzenia zostały spowodowane przez wiatr, dochodzący do 100 km/h.

Silny wiatr nadszedł z Bałkanów i uszkodził wiele dachów w regionach Sycylii, Vittorii, Ispica oraz Scoglitti, a następnie w Portopalo i Pachino.

Chociaż ostrzeżenia zostały wydane już wcześniej, to jednak nie udało się utrzymać niektórych obiektów w nienaruszonym stanie.

Corrado Vido informował, że gwałtowne burze były zwłaszcza w Sycylii oraz obszarach wokół Etny, gdzie spadł śnieg, co nie jest już normalne w tym okresie. Z uwagi na wcześniejsze wysokie temperatury gaje pomarańczowe oraz cytrynowe zdążyły już zakwitnąć, jednak z powodu dynamicznej aury zostały niestety uszkodzone.

Temperatura w ciągu dnia dochodziła do 16 stopni, natomiast w nocy potrafiła spaść nawet w okolice zera, co mogło zagrozić kwitnącym drzewom owocowym.

W Puglii produkuje się owoce pestkowe. Nicola Bollino, który mówił o opóźnionym kwitnieniu i możliwości utraty wczesnych plonów, jeśli zanotuje się temperaturę na poziomie -2 st. – Obawialiśmy się najgorszego, ale w tym przypadku pomogło nam opóźnienie kwitnienia, a ponadto na szczęście temperatura nie spadła poniżej 1 stopnia, więc nie mieliśmy uszkodzeń.

Inny producent informuje, że mróz spowodował pewnie szkody, ale na dokładniejsze oceny przyjdzie jeszcze czas.

Silny wiatr i burze utrzymywały się przez kilkadziesiąt godzin Toskanii, Umbrii, Lazio, Abruzji, Molise, Kampanii, Apulii, Basilicacie, Kalabrii i na Sycylii.

Według Confagricoltury nagłe zmiany temperatury i silne wiatry mocno uszkodziły szklarnie i magazyny w Basilicata, więc producenci martwią się o owoce pestkowe i truskawki. Carmela Suriano, dyrektor generalny klubu Candonga, poinformowała, że ​​zła pogoda trwała tak krótko, że nie wpłynęła na uprawy truskawek.

W Kalabrii silne wiatry zdjęły dach z magazynów i zniszczyły uprawy w prowincjach Cosenza, Crotone i Catanzaro, ale dwóch producentów zgłosiło, że sytuacja jest pod kontrolą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here