Czy kwiaciarnie odczują wzrost składek ZUS?

0
342
Czy kwiaciarnie odczują wzrost składek ZUS?

W 2020 roku przewidywany jest wzrost średnich pensji w Polsce. Firmy – w tym także kwiaciarnie – zapłacą zatem większą składkę ZUS.

Niektóre firmy w naszym kraju będą musiały w swoich kosztach uwzględnić nawet 10% wzrost płatności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jest to efekt aktualizacji ustawy, związane z systemem ubezpieczeń. Przedsiębiorcy mają obowiązek deklaracji kwoty przeznaczonej na emerytury oraz renty.

Kwota ta nie może być poniżej poziomu 60% średniego wynagrodzenia w jednym miesiącu, które w 2020 roku ulegnie zmianie. Teraz przeciętna pensja wynosi 4765 złotych, natomiast w kolejnym dwunastu miesiącu urośnie do poziomu 5227 złotych, co wynika m.in. z podwyżki najniższej krajowej – obejmujące również niektóre kwiaciarnie.

Efektem tego przedsiębiorcy będą zobligowani do sięgnięcia głębiej do portfela, bowiem składki ZUS wzrosną o 9,7% – z 975 złotych na 1069 złotych. W tym momencie jest to jednak kwota bez uwzględnienia składek zdrowotnych, których wysokość zostanie ustalona dopiero w styczniu.

Przypomnijmy, iż składki ZUS przy umowach o pracę są ustalane, biorąc pod uwagę średni wynagrodzenie Polaków. W przypadku składek na emerytury to 19,52%, rentowe są na poziomie 8%, z kolei chorobowe 2,54%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here