Czym jest japońska Kokedama?

0
1027
Kokedama

Na pewno słyszeliście o Ikebanie, którą możemy znaleźć w wielu różnych przestrzeniach. Czym jest natomiast japońska Kokedama, inna ze sztuk kwiatowych?

Czym jest sztuka Kokedama?

Kokedama to japońska sztuka związana ze sztuką kwiatową. Pojęcie Kokedamy można przetłumaczyć jako kulę mchu, ponieważ Koke = mech i dama = kula.

Ta technika przypomina opiekę nad bonsai, ponieważ polega na nadawaniu kreatywnych kształtów roślinom w małych przestrzeniach. W przypadku kuli z mchu jest to znacznie prostsze.

Które rośliny są odpowiednie dla Kokedamy, jak ją wytwarzać i jakie korzyści przynoszą jej produkty?

Mech i rośliny dla Kokedamy

Teoretycznie sztukę Kokedamy można wykonać niemal z każdej rośliny. Jednak zaleca się stosowanie niektórych roślin. Przykłady:

  • Paproć – Paprocie obejmują kilka gatunków. Większość z nich nadaje się do robienia Kokedamy. Paprocie są również często używane w dekorowaniu przestrzeni, zarówno domów, jak i miejsc pracy.
  • Thuja Orientalis – Thuja Orientalis to drzewo iglaste. Podobnie jak wiele innych drzew iglastych nadaje się do tej starożytnej japońskiej sztuki kwiatowej. Charakteryzuje się zielonymi liśćmi i jest ułożony na krzyżowo i naprzemiennie.
  • Moss ball – Kula mchu jest wymagana do przeprowadzenia tej japońskiej techniki. Rośliny rosną w kuli mchu, która działa jak garnek.

Jak zrobić Kokedamę?

Poznaliście materiały potrzebne do zrobienia Kokedamy, więc można przejść procedury tworzenia, która jest bardzo prosta:

  • Zróbcie dziurę w kuli mchu, jeśli jeszcze jej nie ma. Zwykle trzeba uczynić to samemu, ale istnieje możliwość zakupu kul specjalnie już przygotowanych, by wszystko stało się jeszcze prostsze
  • Następną czynnością jest umieszczenie rośliny wewnątrz kuli mchu

Kokedama z „konserwowanymi” produktami

Do stworzenia Kokedamy można wybrać roślinę, która najbardziej Wam się podoba, jednak zalecane są rośliny rosnące w pomieszczeniach tak, aby działały mniej więcej tak samo, jak kulkach mchu. Dobrym rozwiązaniem jest użycie „konserwowanych” produktów, które mogą wytrzymać długi czas bez światła i wody. Ponadto można znaleźć wielką różnorodność roślin Kokedamy i wysokiej jakości mchu dla Kokedamy. Kolejną zaletą jest to, że rośliny te nie rosną, dzięki czemu mogą przetrwać dłużej w kulce mchu.

Kokedama to cenny element dekoracyjny!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here