Dlaczego szpitale zakazują wręczania kwiatów?

0
1700
Kwiaty w szpitalu
fot. TIT

Większość głównych szpitali w Irlandii zabrania odwiedzającym przynosić kwiaty.

Jaki jest powód?

Związane jest to z obawą o higienę, alergię i bardziej destrukcyjne powody, takie jak rozlanie wody, zniszczenie wazonów, a w dalszym biegu dodatkową pracę dla pielęgniarek.

Z zakazem zgodziły się większość szpitali, jednak w środowisku pojawiły się również wątpliwości.

Mary Forrest – profesor ogrodnictwa w UCD – powiedział, że według badania pacjenci, którzy widzą atrakcyjne bukiety kwiatów lub roślin, mają na nich pozytywny wpływ, tj. spędzają mniej czasu w szpitali oraz potrzebują mniej silnych środków przeciwbólowych. – Jeśli ludzie przebywają krócej w szpitalu, to jest to ogromna korzyść z punktu widzenia opieki zdrowotnej, zarówno dla jednostki, jak i samych kosztów – mówi.

The Dublin Midlands Hospital Group, w skład której wchodzą szpitale St James, Tallaght, Coombe, Portlaoise, Tullamore i Naas, powstrzymał odwiedzających od wręczenia swoim bliskim kwiatów, w „celu zapewnienia optymalnej higieny”.

Rzeczniczka zwróciła również uwagę na względy bezpieczeństwa, takie jak alergia pacjenta, ograniczona przestrzeń, zmiany poziomu wody i pękanie samych wazonów. – Kwiaty cięte w stojącej wodzie oraz rośliny doniczkowe mogą stanowić potencjalnej ryzyko zakażenia wrażliwych pacjentów i dlatego nie są zalecane na oddziałach – powiedziała.

The Ireland East Hospital Group z kolei oznajmiła, że nie ma oficjalnej polityki dotyczącej kwiatów oraz roślin. W składzie tej grupy wchodzą następujące szpitale: Dublin’s National Maternity Hospital, Mater, St Vincent’s, Royal Victoria Eye and Ear oraz szpitale Mullingar, Wexford i Navan.

Radość z otrzymanych kwiatów

Eileen Nolan, wielokrotnie nagradzana projektantka ogrodów powiedziała: – Myślę, że ludziom dobrze jest dać coś do oglądania w pokoju. Dodaje im to energii, by mogli np. samodzielnie wstać i zaopiekować się podarowanymi kwiatami. Daje im to skupienie i zajęcie, by choć na chwilę oderwać myśli od swoich problemów i choroby. – Nie ma nic lepszego niż bukiet kwiatów, który może dodać otuchy. Większość osób reaguje na nie z radością. To smutne, że zniknęły z wielu szpitali – stwierdziła Fionnuala Fallon, hodowca kwiatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here