6 ważnych powodów, dla których warto mieć żywe rośliny w domu

0
2318
rośliny doniczkowe w domu

Kwiaty, choć wyglądają niepozornie, mają bardzo duże znaczenie w naszym życiu. Jeśli zastanawiasz się jakie pozytywne wartości niesie za sobą posiadanie żywych roślin, w swoich czterech ścianach to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Żywe rośliny powinny być obowiązkowym elementem miejsc, w których przebywasz z kilku ważnych powodów. Poznaj wszystkie z nich!

1. Upiększają otoczenie i ożywiają przestrzeń

To jeden z najpopularniejszych i najbardziej oczywistych powodów, dla których kupujemy rośliny i przynosimy je do swoich domów. Żywe rośliny nadają kolor wnętrzu i ożywiają jałowe i monotonne otoczenie. W ostatnich sezonach trend ozdabiania wnętrz kwiatami wrócił do nas z dużą siłą. Chętniej ozdabiamy miejsca, w których przebywamy na co dzień bujną roślinnością. Rośliny o dużych gabarytach, które były modne, w ubiegłym wieku wracają do łask i coraz częściej w domowym zaciszu możemy spotkać monstery, palmy i fikusy. Jeśli chcesz podążać za wnętrzarskimi trendami lub po prostu lubisz obecność kwiatów w swoim otoczeniu, to koniecznie musisz zaopatrzyć się w kilka egzemplarzy.

2. Kwiaty to doskonały odświeżacz powietrza

Zapach świeżych kwiatów lub żywej choinki podczas świąt jest niezastąpiony. Rośliny, które naturalnie zawierają w sobie dużą zawartość zapachów np. róże, konwalie, frezje i lilie wprowadzą do wnętrza cudowny zapach, który może stać się naturalnym odświeżaczem powietrza. Nie dość, że sam wygląd kwiatów jest przyjemny dla oka, to dodatkowo zapewniają nam też doznania zapachowe. Delikatna, słodka woń ukoi nastrój nie jednej osoby. Szczególnie docenią to kobiety, które lubią roślinne aromaty i stawiają na kosmetyki i perfumy z dodatkiem kwiatów.

Dlaczego warto mieć żywe kwiaty w domu - 6 ważnych powodów
fot. Elena Shashkina

3. Oczyszczają powietrze

Prócz walorów zapachowych, rośliny posiadają jeszcze jedną ważną cechę – oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że powietrze w naszym mieszkaniu nie zawsze jest idealne, a czasem nawet zagraża zdrowiu. Rośliny nie tylko pochłaniają wiele toksycznych związków, ale też CO2, które zamieniają na tlen, który pozwala nam oddychać. Istnieje kilka gatunków roślin, które powinny znaleźć się w każdym mieszkaniu i miejscu pracy, ponieważ najskuteczniej oczyszczają powietrze. Warto zaopatrzyć się choć jeden z tych gatunków, aby cieszyć się powietrzem o lepszej jakości.

5. Sprawdzą się w kuchni

Świeże zioła rosnące w doniczkach to niemal konieczność w kuchni każdego miłośnika gotowania. Dania z dodatkiem ziół, a nawet kwiatów smakują o wiele lepiej i nadają potrawie wyjątkowego aromatu. Świeża bazylia w spaghetti, aromatyczna mięta w herbacie lub danie udekorowane jadalnymi kwiatami to coś, co doceni nawet osoba nieznająca się na kuchni. Warto zastanowić się nad założeniem własnego przydomowego ogródka, w którym będziesz hodować zioła, kiełki, a nawet drzewka owocowe np. cytryny. Gwarantujemy dużą satysfakcję z własnoręcznie wyhodowanych roślin oraz niezapomniane doznania smakowe.

6 ważnych powodów dla których warto mieć żywe rośliny w domu
fot. Al Kawasa

4. Poprawiają nastój i uspokajają

Nie od dziś wiadomo, że przebywanie wśród zieleni i obserwowanie roślin uspokaja i dodaje nam energii. Zatrzymaj się na moment i przypatrz się kwiatom, które masz w domu. Zwróć uwagę na szczegóły takie jak kształt i kolor liścia rośliny. Po chwili z pewnością poczujesz jak spokój wypełnia Twoje ciało, a stres mija. Nawet jeśli nie masz ,,ręki do roślin” warto zaopatrzyć się w choć parę gatunków, które dobrze znoszą zaniedbania.

6. Doskonałe hobby

Pielęgnacja roślin doniczkowych w mieszkaniu lub dbanie o przydomowy ogródek to świetne i relaksujące hobby. Jeśli masz nadmiar czasu wolnego, możesz zająć się kolekcjonowaniem i pielęgnacją różnych okazów roślin. Podlewanie, przesadzanie i rozmnażanie roślin może okazać się ciekawym i wciągającym zajęciem, które sprawia satysfakcję i redukuje stres. Może odkryjesz w sobie umiejętności i pasję, o której wcześniej nie miałeś pojęcia? Warto spróbować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here