Dobry klimat w Botswanie dla kwiatów

0
358
botswana

Mimo że Botswana nie jest krajem obeznanym z uprawą kwiatów ciętych, to wydaje się, że to interesuje miejsce na założenie firmy kwiatowej.

Wyjaśnia to Gobona Tobedza z firmy rozpoczynającej działalność w Botswanie, czyli The Cut Flower Business Promotor. Patrząc na klimatologiczną, polityczną, gospodarczą i społeczną sytuację kraju, widzą świetlaną przyszłość uprawiania kwiatów w tym kraju. Obecnie ta firma typu start-up ma 50ha ziemi dostępnej w regionie Francistown i poszukuje inwestorów z doświadczeniem na rynku eksportowym w ogrodnictwie, a szczególnie w branży kwiatowej.

Cut Flower Business Promotor

Start-up Cut Flower Business Promotor zabezpieczył grunt na 50-letniej dzierżawie o powierzchni ponad 50 ha. Ziemia znajduje się w pobliżu wszystkich usług niezbędnych do prowadzenia działalności w zakresie kwiatów ciętych: energii, ICT, wody, pracy, transportu drogowego i lotniska (20 km od gospodarstwa). Zagadnienia dotyczące ziemi, wody w strategicznym miejscu zostały załatwione.

W podsumowaniu środowiska biznesowego Botswany Tobedza wyjaśnia kilka czynników, które sprawiają, że założenie firmy kwiatowej w Botswanie jest atrakcyjną opcją. Poniżej przedstawiono niektóre z zalet i wyzwań.

Republika Botswany jest krajem śródlądowym w Afryce Południowej. Po uzyskaniu niepodległości, rząd wspólnie opracował przemysł wydobywczy diamentów i jest obecnie największym na świecie producentem diamentów, a przemysł wydobywczy, głównie diamenty, ma obecnie około 35% PKB i rząd uznaje potrzebę dywersyfikacji gospodarki.

Klimat

Przede wszystkim warunki klimatyczne są odpowiednie do uprawy kwiatów ciętych. Botswana jest półpustynna ze względu na krótki okres deszczowy, jednak stosunkowo wysoka wysokość kraju i jego sytuacja kontynentalna nadają mu klimaty subtropikalne: pora sucha trwa od kwietnia do października na południu i do listopada na północy, gdzie jednak sumy opadów są wyższe, na południu kraju najbardziej narażone są zimne wiatry w okresie zimowym (od początku maja do końca sierpnia), kiedy średnie temperatury wynoszą około 14 ° C., lata z przeciętnymi temperaturami około 26 ° C. Sumy słoneczne są wysokie przez cały rok, chociaż zima jest najbardziej słoneczna. Średnio 300 słonecznych dni w roku i stosunkowo ciepłe zimowe temperatury to doskonałe czynniki doskonałe do uprawy letnich kwiatów. Rozwinięta infrastruktura ITC to idealne środowisko do wdrażania zaawansowanych technologii w branży kwiatowej.

Inwestycje w ogrodnictwo

Oprócz dobrego klimatu, rząd Botswany zobowiązuje się do inwestowania w ogrodnictwo. Organizują już seminaria dla rolników, aby poprawić swoją działalność, ale jednocześnie pracują nad rozwojem infrastruktury rolniczej, w tym dróg, elektryczności i telekomunikacji, a rolnicy są zwolnieni z cła i podatku VAT na import sprzętu rolniczego, do tego mogą ubiegać się o ulgi podatkowe.

Co jeszcze ma do zaoferowania kraj?

Obok sektorów określonych możliwościami rolniczymi interesująca wydaje się także sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna w kraju. Botswana jest krajem stabilnym politycznie, ma niską stopę przestępczości i należy do najmniej skorumpowanych krajów świata, a ponadto wprowadziła praktyki w swoim kodeksie prawnym, aby zagwarantować ochronę inwestorów. Kraj ten znalazł się w pierwszej piątce krajów afrykańskich pod względem dostępności kredytów.

Wyzwania

  • Suchy klimat, stosowanie technologii szklarniowych jest wymogiem
  • Niedostatecznie rozwinięta infrastruktura lotniskowa do obsługi kwiatów ciętych i wysoko płatnych upraw
  • Niedostatecznie rozwinięte ramy prawne dla branży kwiatowej
  • Brak lokalnej wiedzy lub doświadczenia w branży kwiatowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here