Dodatki florystyczne – foamiran i sztuczne kwiaty

0
395
Foamiran

Wśród licznych dodatków florystycznych odnajdziemy również Foamiran – pianka, dzięki której można formować różne kwiatowe kształty.

Foamiran najpierw pojawił się w Iranie. Jest cienkim tworzywem sztucznym, raczej nie przekraczającym grubości 1.5 milimetra, najczęściej stosuje się rodzaje do 1 centymetra. Niektórym może przypominać w dotyku aksamit, a z uwagi na swoją wyjątkową plastykę/rozciągłość, bardzo wygodnie można ręcznie wytwarzać płatki kwiatów, które nie będą znacząco różniły się od prawdziwych.

Co może pomóc w tworzeniu takich dodatków?

  • nożyczki,
  • wykrojniki,
  • dziurkacze,
  • ploter,
  • nożyki,
  • nagrzewnica,
  • żelazko.

Co ciekawe, wybrane kształty może również podgrzać własnymi dłońmi. Odpowiedni formowanie spowoduje, że elementy pozostaną już w danym kształcie na stałe.

Jeśli zdecydujemy się na piankę foamiranową, to do wyboru będziemy mieli dość szeroką gamę kolorów – od rodzajów pastelowych, po mocne i żywe barwy. Otrzymany produkt można w dodatku dowolnie modyfikować i samodzielnie dostosować efekt, np. wykonując cieniowanie. Przydadzą się wtedy chociażby farby, kredki świecowe, albo pastele w formach mokrej i suchej.

Foamiran – trzy rodzaje

Sam foamiran dzieli się też na trzy kategorie – zimny, jedwabny i irański.

W przypadku foamiraniu irańskiego, który na przemian nazywa się klasycznym, zwykle jest w wersjach do 0,8mm. Przy reakcji z ciepłem kurczy się, przy pracy żelazkiem – do które się nie klei – może tworzyć uwypuklenia. Foamiran jedwabny warto modelować głównie rękoma, ponieważ jest cieńszy od irańskiego odpowiednika, a świetnie nadaje się do tworzenia niezwykłych kwiatów, które z czasem delikatnie mogą zmieniać swój kształt

Bardziej trwałe kompozycje powstają przy użyciu foamiranu zimnego. Jest podobny do jedwabnego, choć grubszy – do 1,2mm. Jego naturalność pozwala na tworzenie na zimno, jak i ciepło, choć druga opcja może stać się nieco kłopotliwa, lepiąca.

Foamiran – ręczne tworzenie kwiatów

Rynek dodatków florystycznych oferuje bardzo wiele możliwości tworzenia kompozycji kwiatowych. Jedną z nich jest foamiran, dzięki któremu można trenować nie tylko swoją kreatywności oraz cierpliwości, ale i przy okazji stworzyć efektowne projekty, zupełnie nowatorskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here