Drony znokautują szkodniki!

0
340
Dron PATS
fot. PATS

Nowością na rynku i futurystycznym sposobem zwalczania ciem oraz innych owadów w szklarniach z roślinami i owocami jest użycie dronów.

Startupowy projekt PATS opracował specjalne mini-drony do kontrolowania przestrzeni w szklarniach. – Popyt na produkty ekologiczne rośnie, a przepisy dotyczące stosowania środków owadobójczych stają się coraz bardziej rygorystyczne, co wymaga zrównoważonego sposoby zwalczania owadów – mówi Bram Tijmons.

Autonomiczne działanie

Hodowca nie musi stale kontrolować dronów za pomocą joysticka, ponieważ system musi wykonywać swoje zadanie w pełni autonomicznie, bez interwencji hodowcy. – Chcemy znaleźć mechaniczne i trwałe rozwiązanie, które redukując środki ochrony roślin, pracę i szkody wynikające z choroby, zmienia obecną ochronę upraw – dodaje Tijmons.

Opracowany przez nas system składa się ze stacji bazowej z kamerami, platformy do lądowania i ładowania oraz wielu dronów, aby zagwarantować nieprzerwaną pracę kamery, obserwują obszar wokół stacji bazowej i wykrywają latające owady. System steruje dronem, wchodzą w tor lotu owadów powodując kolizję, natomiast śmigła dają ostateczny cios szkodnikom.

Testy w hodowli

Obecnie PATS prowadzi testy w hodowli Garbera Holstein Flowers w De Lier. Chcą przeprowadzić pilotaż na dużą skalę, począwszy od drugiego kwartału, aby pokazać skuteczność przeciwko populacjom patogenów i zmierzyć redukcję szkód wyrządzonych przez owady. – Obecnie skupiamy się na walce z różnymi gatunkami moli, takimi jak Duponchelia fovealis, turecka ćma i Tuta Absoluta, a także na Lyprauta, Sciara i inne małe owady, które powodują duże szkody w uprawie kwiatów (gerbera , chryzantemy, phalaenopsis), owoców (truskawka) i warzyw (pomidor, ogórek).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here