Ekwador oraz Kolumbia otwierają miejsca hodowli róż

0
642
Vanilla Ice

W Ameryce Południowej, a dokładnie w Ekwadorze oraz Kolumbii, postanowiono otworzyć nowe miejsca do uprawy róż, m.in. Vanilla Ice.

Wagagai Agriom Combination otworzył nowe lokalizacje testowe dla róż w Ekwadorze i Kolumbii. W 2018 roku w obu miejscach posadzono kilkaset zestawów WAC. – Podczas otwartych dni w marcu z dumą przedstawimy je potencjalnym klientom – mówi dyrektor Agriom Jaap Stelder.

Biała róża z ładną pełną głową natychmiast przyciąga wzrok. – To Vanilla Ice, nasza absolutna gwiazda w tej chwili. Bardzo produktywna selekcja z pączkami, które ładnie się otwierają i mają lekko wydłużony kształt, co zapobiega ich łatwemu uszkodzeniu podczas transportu – wyjaśnia. Inna biała róża również jest świetna. Chodzi o FF100, która ma nieco większy kwiat niż Vanilla Ice.

Szerszy zakres możliwości

Miejsce próbne na wysokości 2800 metrów w Cayambe w Ekwadorze znajduje się w przedszkolu Flowerfest. WAC miał kiedyś próbną lokalizację w Fiscella w Cayambe. – Zaprzestaliśmy jednak tej współpracy, ponieważ Flowerfest oferuje szerszy zakres możliwości – wyjaśnia Stelder. – Ameryka Południowa to kluczowy rynek. Chcemy wprowadzić południowoamerykańskich hodowców do asortymentu WAC i nie skupiać się wyłącznie na sprzedaży w afrykańskich obszarach produkcyjnych. W ramach WAC, firma hodowlana Agriom z De Kwakel i hodowca Ugandanu Wagagai połączyły siły, aby opracować nowe selekcje – dodaje.

Obiecujące możliwości

Ogromne zainteresowanie południowoamerykańskich hodowców w asortymencie WAC podkreśla fakt, że szkółka Ecoroses – na wysokości 3100 metrów w Machachi w Ekwadorze, w październiku ubiegłego roku posadziła próbne kwiaty z Bali. – Róża z płatkami w kolorze flamingów na zewnątrz i kremowym sercem to prawdziwy talent, a to samo można powiedzieć o dwukolorowym o niektórych selekcjach, które są nadal identyfikowane – mówi Stelder. Miejsce w Ekwadorze będzie można zwiedzać podczas dni otwartych, które odbędą się pod koniec marca.

Później w sezonie planowane są także dni otwarte na stanowisku próbnym WAC na wysokości 2700 metrów w Kolumbii w Unique Collection Farms w Savanna de Bogota. – Nasze selekcje zostały posadzone nieco później i w nieco mniej zaawansowanym stadium wzrostu, ale oczywiście chcemy również pokazać je wszystkim zainteresowanym hodowcom Wyglądały bajecznie gdy byłem tam w styczniu, więc to bardzo obiecujące – kończy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here