Encyklopedia kwiatów i roślin: Chryzantema

0
526
chryzantema

Chryzantema (inaczej Złocień, ang. Chrysanthemum) jest rośliną kwiatową z rodzaju Chrysanthemum, z rodziny Asteraceae.

Większość gatunków pierwotnie pochodzą z Azji, zwłaszcza jej wschodniej części, a centrum różnorodności znajduje się w Chinach. Istnieją różne odmiany ogrodnicze.

Chryzantemy – opis

To wieloletnie rośliny zielne lub krzewy. Mają na przemian ułożone liście, podzielone z zębatymi lub czasami gładkimi krawędziami. Kwiatostan złożony jest szeregiem kilku główek kwiatowych lub czasami pojedynczej głowy. Głowa ma podstawę pokrytą warstwami filylii. Prosty rząd różyczek jest biały, żółty lub czerwony; wiele okazów ogrodniczych zostało wyhodowanych w celu noszenia wielu rzędów różyczek w różnych kolorach. Dyski różyczki dzikich taksonów są żółte. Owocem jest żebrowany trądzik. Chryzantemy, znane również jako „mamusie”, są jedną z najładniejszych odmian bylin, które zaczynają kwitnąć wczesną jesienią. Jest to również znany jako ulubiony kwiat w miesiącu listopadzie. Chryzantemy (mamusie) są jednym z najpopularniejszych jesiennych kwiatów w ogrodzie.

Chryzantemy po raz pierwszy uprawiano w Chinach jako kwitnące zioła, już w XV wieku pne. W roku 1630 zarejestrowano ponad 500 odmian.

 • Nazwa botaniczna: Chrysanthemum spp.
 • Nazwa zwyczajowa: Chryzantema, złocień, mamusie ogrodowe, chryzantemy ogrodowe, mamusie
 • Rodzaj rośliny: wieloletni kwiat zielny
 • Dojrzały rozmiar: 10-90 cm wysokości, 30-90 cm szerokości; rozmiar zależy od odmiany.
 • Ekspozycja na słońce: pełne słońce
 • Rodzaj gleby: Humusy, żyzna gleba, która jest wilgotna, ale dobrze przepuszczalna
 • PH gleby: 6,5 do 6,7
 • Czas kwitnienia: od września, do pierwszych mrozów
 • Kolor kwiatów: różne odcienie żółtego, białego, czerwonego, fioletowego; trochę bicolorów
 • Strefy twardości: 3 do 9
 • Obszar rodzimy: pochodzi z Azji i północno-wschodniej Europy; większość gatunków pochodzi ze wschodniej Azji.

Chryzantemy – uprawa

Ekspozycja: Chryzantemy preferują pełne światło słoneczne w sezonie wegetacyjnym, a niedostateczna ilość światła słonecznego spowoduje, że roślina będzie słabsza, co da mniej główek kwiatów. Zakwity będą trwać dłużej, jeśli zostaną przeniesione w cieńsze miejsce po rozwinięciu pąków kwiatowych.

Gleba: Wolą bogate, dobrze przepuszczalne gleby. Dobrą zasadą jest, jeśli gleba jest dobra dla warzyw, to jest dobra dla chryzantem.

Czas kwitnienia: Od września, aż do mrozu. „Mamusie” są znane jako rośliny krótkiego dnia, co oznacza, że ​​kwitnienie jest wywoływane przez krótsze dni późnym latem i wczesną jesienią. Kwitnienie można również wymusić w szklarni kontrolowanej światłem.

Choroby i szkodniki: Niektóre choroby, które mogą dotknąć, to plamistość liści, mączniak prawdziwy i choroby wirusowe. Unikaj przeludnienia i nadmiernie zacienionych miejsc, które powodują, że wilgoć pozostaje na liściach, co stanowi siedlisko chorób. Szkodniki mogą obejmować mszyce, gąsienice, skoczki, liściaste i owady roślinne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here