Encyklopedia kwiatów i roślin: Ciemiernik biały

0
412
Ciemiernik biały

Ciemiernik biały to wieloletnia roślina, należąca do rodziny jaskrowatych. W Polsce nazywana jest także świąteczną różą, bądź różą Bożego Narodzenia.

Warto zaznaczyć, że choć kwiaty przypominają dzikie róże, to jednak nie ma z nimi nic wspólnego. W Polsce przyjęła się nazwa Ciemiernik biały, ze względu na występujące białe kwiaty. Łacińska nazwa Helleborus niger oznacza natomiast czarne barwy.

Ta zimozielona roślina nie jest egzotyczna, jak można przypuszczać na pierwszy rzut oka. Dziko występuje w Europie Środkowej i Europie Południowej.

Kiedy większość roślin ogrodowych hibernuje, ciemiernik biały z ciemnozielonymi liśćmi i promiennymi kwiatami nadaje kolor w ogrodzie podczas okresu zimowego. Osiąga 23-30 centymetrów wysokości.

Duże, płaskie kwiaty na krótkich łodygach od zimy do wczesnej wiosny, są na ogół białe, ale czasami zdarzają fioletowe lub różowe. Czubki płatków mogą być zarumienione na różowo lub zielono, z żółtym uzupełnieniem na środku. Świąteczna róża kwitnie od listopada do marca, jest prawie całkowicie odporna na śnieg lub mróz.

Ciemiernik biały

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here