Encyklopedia kwiatów i roślin: Cynia, Jakobinka

0
3275
jakobinka

Cynia (Jakobinka) to rodzaj rośliny jednorocznej, z rodziny astrowatych. Jest jednym z najpopularniejszych rodzajów kwiatów ogrodowych.

Rodzimym terenem jest przede wszystkim Ameryka Środkowa, ale pochodzenie rozciąga się od Stanów Zjednoczonych, poprzez Meksyk i Amerykę Południową. Rośliny tego rodzaju wyróżniają się samotnymi kwiatami o długich łodygach, które są w różnych, jasnych kolorach.

Nazwa Cynia (Zinnia) honoruje niemieckiego botanika Johanna Gottfrieda Zinna.

Większość gatunków posiada pionowe łodygi, choć niektóre mają luźny pokrój z rozłożystymi łodygami. Zazwyczaj wysokość od 10 do 100 cm wysokości, liście natomiast o kształcie od liniowego do jajowatego i kolorze od jasnego do średnio-zielonego. Kwiaty mają różny wygląd, od pojedynczego rzędu płatków po kształt kopuły. Mogą być białe, szare, żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe lub liliowe.

Cynie (Jakobinki) są jednym z najłatwiejszych kwiatów do uprawy, ponieważ rosną szybko i intensywnie kwitną. Kwiaty te mogą stworzyć ogromny wybuch kolorów w ogrodzie. Kwitną od czerwca do pierwszych okresów z przymrozkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here