Encyklopedia kwiatów i roślin: Fiołki

0
1254
Fiołki

Fiołki (Viola) – to rodzaj wiosennych roślin kwiatowych z rodziny Violaceae. W tym rodzaju występuje około 500 gatunków fiołków.

Fiołki są rodzime dla umiarkowanej półkuli północnej i są również dystrybuowane na Hawajach, Australazji i Andach w Ameryce Południowej. Fiołki występują w wilgotnych i lekko zacienionych warunkach, takich jak żywopłoty.

Słowo „Violet” pochodzi od łacińskiej nazwy „Viola”. Zwykłe fiołki, wspólne niebieskie fiołki, słodkie fiołki i fiołki ogrodowe to tylko niektóre z popularnych odmian fiołków. Większość fiołków to małe rośliny wieloletnie, ale niektóre są roślinami jednorocznymi, a niektóre są małymi krzewami.

Fiołki zazwyczaj mają liście w kształcie serca i asymetryczne kwiaty. Kształt płatków określa wiele gatunków, na przykład niektóre fiołki mają ostrogi na końcu każdego płatka. Kolory kwiatów różnią się między fiołkami, z których wiele jest fioletowych, jak sugeruje ich nazwa, a niektóre są niebieskie, żółte, białe i kremowe. Niektóre są dwukolorowe, często niebieskie i żółte.

Większość fiołków w ogrodach jest uprawiana jako jednoroczne lub krótkotrwałe byliny. To przede wszystkim bloomery sezonowe; są idealne do rozpoczynania i kończenia sezonu w chłodniejszym klimacie oraz do łączenia pór roku w cieplejszych strefach, gdzie mogą kwitnąć przez całą zimę. Czas sadzenia będzie zależał od klimatu.

Kwiaty fiołków są jadalne i tworzą nieoczekiwane ozdoby i składniki sałatki. Mogą być również kandyzowane w celu uzyskania efektu matowego lub do dekoracji ciast i innych słodyczy.

Uprawa

Fiołki są zazwyczaj niższe niż bratki, z mniejszymi, bogatszymi kwiatami. Wiele tworzy zwięzły nawyk i wygląda fantastycznie w wiszącym koszu, doniczce na patio lub pudełku z oknem. Nie zniechęcaj się mniejszym rozmiarem – będą produkować więcej kwiatów na roślinę niż bratek.

Fiołki to byliny ogrodowe o niskiej uprawie. Kombinacje kolorów, które możesz osiągnąć, to miriady – fiolety, bzy, róże, błękity i magenty. Dostępne odmiany obejmują opadające fiołki, kwiaty o podwójnych kwiatach i zmieniające kolor, a także fiołki o szczególnie uderzającym, barwnym liście. Kwiaty są również jadalne – można dodać odrobinę koloru do sałatki lub jako dodatek, albo użyć ich w dżemach, ciastach, czy jako dekoracja na wierzchu herbatników.

Kiedy i gdzie sadzić?

Fiołki są chłodnymi roślinami pogodowymi. Chociaż rozwijają się w pełnym słońcu, to światło, a nie ciepło jest tym, czego potrzebują. Chłodniejsze jesienne i wiosenne temperatury są idealne. Wyższe temperatury można wyrównać za pomocą ściółki i starannego podlewania.

Rozkwit

W zależności od jesiennej pogody, mogą kwitnąć przez zimę lub nie. Podczas łagodnej jesieni zaczną wytwarzać kwiaty, które utrzymają się aż do wiosny, kiedy nowe kwiaty będą rosły i zajmą ich miejsce. Fiołki są idealne do rozpoczęcia i zakończenia okresu kwitnienia w ogrodzie, a jeśli jesień i zima są łagodne, będą wypełniać pory roku kolorem.

Kwiaty powinny zostać zerwane, gdy zakwitną i zaczną więdnąć – wydłuży to okres kwitnienia z nowymi kwiatami i zapobiegnie przekierowaniu energii na nasiona. Jeśli roślina rośnie długonoga lub rośnie nadmiernie, przyciśnij ją do wysokości 8-10 cm, aby zachęcić do nowego wzrostu i nowych kwiatów.

Pielęgnacja roślin

Choroby i owady nie stanowią większego problemu. Trzeba ostrożnie zmyć wszystkie pojawiające się mszyce, wymierzonym strumieniem wody. Jeśli wystąpi zarażenie mszycami, należy użyć mydła owadobójczego w celu rozwiązania problemu. Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza, aby zapobiec pleśni i formom zgnilizny liści. Karmić w okresie kwitnienia słabą mieszaniną płynnej paszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here