Encyklopedia kwiatów i roślin: Floks

0
523
floks

Floks (phlox) to rodzaj ponad 80 gatunków roślin wieloletnich i jednorocznych z rodziny Polemoniaceae. Niektóre kwitną wiosną, inne latem i jesienią.

Kwiaty mogą być jasnoniebieskie, fioletowe, różowe, jaskrawoczerwone lub białe. Wiele jest pachnących. Znajdują się głównie w Ameryce Północnej, jednak występującą także na Syberii oraz w różnych siedliskach od tundry alpejskiej, po otwarte lasy i prerie.

Nazwa pochodzi od greckiego słowa phlox, oznaczającego płomień, w odniesieniu do intensywnych kolorów kwiatów niektórych odmian. Nawożone kwiaty zazwyczaj wytwarzają jedno stosunkowo duże ziarno. Owocem jest podłużnie pękająca kapsuła, z trzema lub więcej zaworami.

Niektóre gatunki, takie jak P. paniculata (floks ogrodowy) rosną pionowo, podczas gdy inne, takie jak P. subulata (floks szydlasty, różowy mech, floks górski) rosną krótko i matowo. Paniculata lub wysoki floks jest rodzimym amerykańskim dzikim kwiatem, pochodzącym z Nowego Jorku, na południe do Georgii, Mississippi i Arkansas. Kwitnie od lipca do września.

floks

Floks – opis

Pnący floks rozprzestrzenia się szybko i stanowi doskonałą osłonę terenu. Można go posadzić, aby pokryć brzegi, wypełnić przestrzenie pod wysokimi drzewami, rozlać się i prześlizgnąć po zboczach. Pnący floks kwitnie wiosną i wytwarza długie, rozłożyste łodygi, które z wiekiem stają się drzewiaste. Został wprowadzony do uprawy pod koniec XVIII wieku.

Liście floksów są pożywieniem dla larw niektórych gatunków Lepidoptera, w tym motyli kropkowatych, Gazoryctra wielgusi, Fruczaka gołąbka i Schinia indiana. Gatunki floksów są również popularnym źródłem pokarmu dla świstaków, królików i jeleni.

Floks ogrodowy jest również jedną z tych rzadkich bylin, które można znaleźć w prawie każdym odcieniu kolorów. W rzeczywistości wybór kolorów i odmian jest tak szeroki, że wybór może być trudny.

Nic nie przebije atrakcyjności roślin floksów ogrodowych. Te wysokie, przyciągające wzrok byliny są idealne. Ponadto duże skupiska różowych, fioletowych, lawendowych lub białych kwiatów, kwitną przez kilka tygodni latem i tworzą doskonałe kwiaty cięte. Uprawa twardych floksów ogrodowych jest prosta, podobnie jak ogólna opieka.

floks

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here