Encyklopedia kwiatów i roślin: Frezje

0
frezje

Frezja (Freesia) to rodzaj wieloletnich roślin zielnych z rodziny Iridaceae. Pochodzi ze wschodniej części południowej Afryki. Z frezji tworzone są ślubne bukiety.

Po raz pierwszy opisany jako rodzaj w 1866 roku przez Christiana Friedricha Ecklona (1886) i nazwany na cześć niemieckiego botanika i lekarza, Friedricha Freese (1795-1876).

Gatunki z poprzedniego rodzaju Anomatheca są teraz włączone do Fressi. Rośliny powszechnie znane jako „frezje”, z pachnącymi kwiatami w kształcie lejka, są hodowanymi hybrydami wielu gatunków frezji. Niektóre inne gatunki są również uprawiane jako rośliny ozdobne.

Są to rośliny zielne, które wyrastają ze stożkowej średnicy 1–2,5 cm, która wysadza pęczek wąskich liści o długości 10–30 cm i rzadko rozgałęziony pień o wysokości 10–40 cm, z kilkoma liśćmi i luźnym jednostronnym kolcem kwiatów z sześcioma działkami. Wiele gatunków ma pachnące wąskie kwiaty w kształcie lejka, chociaż te wcześniej umieszczone w rodzaju Anomatheca, takie jak F. laxa, mają płaskie kwiaty.

Opis frezji

Dostępne w tęczy kolorów, w tym różowy, biały, czerwony, pomarańczowy, żółty i fioletowy, dzięki którym można stworzyć żywy bukiet, z wykorzystaniem tylko kwiatów frezji. Niektórzy uważają, że czerwone i różowe kwiaty mają najgłębszy zapach. Zdrowe rośliny powinny wytwarzać od pięciu do siedmiu rurkowatych kwiatów na łodygę, wszystkie skierowane w jednym kierunku, jak palce. Liście frezji są wąskie i przypominają trawę.

Sadzenie frezji

Bulwy frezji wchodzą w fazę aktywnego wzrostu podczas jesieni, więc jest to najlepszy czas, aby je zasadzić. Wybierz glebę bogatą, ale nie ciężką. Idealna jest piaszczysta glina ogrodowa zmieniona humusem lub kompostem. Bulwy są małe i nie wymagają głębokiego sadzenia, tylko około dwóch cali głębokości. Rośliny wyglądają najlepiej, gdy są zgrupowane w nieparzystych liczbach od co najmniej pięciu do siedmiu na pojemnik.

W ciągu kilku tygodni od sadzenia powinieneś zobaczyć pierwsze kiełki z ziemi. Zastosuj zrównoważony nawóz kwiatowy w tym czasie i utrzymuj rośliny w pełnym słońcu. Nawoź je ponownie, gdy pojawią się pąki.

Jeśli chcesz rozmnażać swoją frezję, możesz wykopać uśpione bulwy latem. Zauważysz małe bulwy tworzące offsety. Usuń te rośliny i opiekuj się nimi, tak jak dojrzałe bulwy; kwitnienie może wystąpić później niż dwa sezony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here