Encyklopedia kwiatów i roślin: Frezje

0
1
frezje

Frezja (Freesia) to rodzaj wieloletnich roślin zielnych z rodziny Iridaceae. Pochodzi ze wschodniej części południowej Afryki. Z frezji tworzone są ślubne bukiety.

Po raz pierwszy opisany jako rodzaj w 1866 roku przez Christiana Friedricha Ecklona (1886) i nazwany na cześć niemieckiego botanika i lekarza, Friedricha Freese (1795-1876).

Gatunki z poprzedniego rodzaju Anomatheca są teraz włączone do Fressi. Rośliny powszechnie znane jako „frezje”, z pachnącymi kwiatami w kształcie lejka, są hodowanymi hybrydami wielu gatunków frezji. Niektóre inne gatunki są również uprawiane jako rośliny ozdobne.

Są to rośliny zielne, które wyrastają ze stożkowej średnicy 1–2,5 cm, która wysadza pęczek wąskich liści o długości 10–30 cm i rzadko rozgałęziony pień o wysokości 10–40 cm, z kilkoma liśćmi i luźnym jednostronnym kolcem kwiatów z sześcioma działkami. Wiele gatunków ma pachnące wąskie kwiaty w kształcie lejka, chociaż te wcześniej umieszczone w rodzaju Anomatheca, takie jak F. laxa, mają płaskie kwiaty.

Opis frezji

Dostępne w tęczy kolorów, w tym różowy, biały, czerwony, pomarańczowy, żółty i fioletowy, dzięki którym można stworzyć żywy bukiet, z wykorzystaniem tylko kwiatów frezji. Niektórzy uważają, że czerwone i różowe kwiaty mają najgłębszy zapach. Zdrowe rośliny powinny wytwarzać od pięciu do siedmiu rurkowatych kwiatów na łodygę, wszystkie skierowane w jednym kierunku, jak palce. Liście frezji są wąskie i przypominają trawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here