Encyklopedia kwiatów i roślin: Gerbera

0
802
Gerbera

Gerbera to roślina doniczkowa, pochodząca z rodziny astrowatych. Zobaczysz ją w bukietach, ale też w warunkach domowych, np. na balkonie czy parapecie.

Gerbera pochodzi z tropikalnych terenów Ameryki Południowej, Azji, a także Afryki. Dziko rosnących gatunków jest około 50, później były hodowane w ogrodach, aż powstały specjalne, niższe odmiany, nadające się do warunków domowych, osiągających około 30 centymetrów wysokości.

Duże główki kwiatowe mają promienne płatki, wokół środkowego dysku małych kwiatów.

Gerbera jest bardzo popularna i szeroko stosowana jako ozdobna roślina ogrodowa lub jako kwiaty cięte. Udomowione odmiany są wynikiem krzyżowania kilku odmian. Istnieje tysiące rodzajów, które różnią się znacznie kształtem i rozmiarem, a także kolorem. Często ten sam kwiat może mieć płatki w kilku różnych kolorach.

Gerbera jest również ważna z handlowego punktu widzenia. Jest to piąty najczęściej używany kwiat cięty na świecie (po róży, goździku, chryzantemie i tulipanie). Jest również stosowany jako model w badaniu formowania się kwiatów.

Na południu kwiaty gerbery są popularne jako wieloletnie, natomiast północni hodowcy czasami traktują je jako rośliny jednoroczne i wykorzystują żywe kolory, by zaakcentować wygląd swoich ogrodów.

Jednak bardziej popularnym zastosowaniem na są rośliny, które można wręczyć jako prezenty i przechowywać jako rośliny doniczkowe. Są również używane jako kwiaty cięte. Niezależnie od tego, czy są hodowane w środku, czy na zewnątrz, można być pewnym, że to bezpieczne rośliny do uprawy wokół zwierząt domowych, które nie są trujące dla psów ani kotów. Ze względu na efektowne kolory, są one również doskonałym wyborem do wykorzystania do dekoracji patio i tarasów.

Gerbera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here