Encyklopedia kwiatów i roślin: Jaskier

0
485
Jaskier

Jaskier (Ranunculus) to rodzaj roślin zielnych z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Istnieje około 500 gatunków roślin kwiatowych z tej rodziny.

Płatki są często bardzo błyszczące, zwłaszcza u gatunków żółtych, dzięki specjalnemu mechanizmowi barwienia: górna powierzchnia płatka jest bardzo gładka, co powoduje odbicie lustrzane. Błysk wspomaga przyciąganie owadów zapylających i regulację temperatury narządów rozrodczych kwiatu. Jaskry zazwyczaj kwitną na wiosnę, ale kwiaty można znaleźć przez całe lato, zwłaszcza gdy rośliny rosną jako oportunistyczne kolonizatory, jak w przypadku chwastów ogrodowych.

Gatunki Ranunculus są używane jako pokarm przez larwy niektórych gatunków Lepidoptera. Niektóre gatunki są popularnymi kwiatami ozdobnymi w ogrodnictwie, z wieloma odmianami, wybranymi do kwiatów dużych i jasno kolorowych.

Te wspaniałe kwiaty są ukochane ze względu na ich jaskrawo kolorowe płatki o podwójnym marszczeniu, wysokie łodygi i długie życie w wazonie. Ich kolorystyka, od głębokiego różu i moreli po kremową i bladożółtą, czyni je ulubionymi w sklepach kwiaciarskich i bukietach ślubnych.

W cieplejszym klimacie jaskier może być sadzony na zewnątrz jesienią, przy minimalnej ochronie. W chłodniejszych miejscach, gdzie temperatury spadają znacznie poniżej zera przez dłuższy czas, poczekaj, aż zasadzisz bulwy późną zimą lub wczesną wiosną (gdy minie zagrożenie mrozem) lub zacznij w pomieszczeniach, w doniczkach około 8 do 12 tygodni przed ostatnim mrozem. Kwitnienie trwa około 90 dni: cebulki posadzone jesienią, kwitną wczesną wiosną i trwają przez sześć do siedmiu tygodni, podczas gdy sadzone późną zimą kwitną do połowy wiosny i trwają przez cztery do sześciu tygodni.

Uprawiane w pojemnikach

Ogrodnicy w klimacie umiarkowanym (zimnym) mogą hodować jaskier jako okazy kontenerowe. Używaj pojemników z otworem drenażowym na dole. Napełnij pojemnik dobrej jakości, dobrze drenującą mieszanką doniczkową. Umieść cebulki w odległości od 7 do 10 centymetrów i posadź je w pojemniku na głębokość około 5 centymetrów. Nawodnij po posadzeniu i umieść pojemnik w miejscu, gdzie otrzyma pełne słońce przez cały dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here