Encyklopedia kwiatów i roślin: Pelargonia

0
388
Pelargonia

Pelargonia (Pelargonium) to licząca wiele gatunków bylina, popularna m.in. jako roślina rabatowa w ogrodach, a także domowych pomieszczeniach, czy tarasach.

W zależności od gatunku, kwiaty te są jednoroczne, dwuletnie lub wieloletnie. Występują w klimacie umiarkowanym, w tym również w Polsce.

Pelargonia występuje w wielu formach wzrostu, w tym w roślinach jednorocznych zielnych, krzewach, sukulentach, czy geofitach. Wyprostowane łodygi mają pięciopłatkowe kwiaty w skupiskach, które czasami są rozgałęzione.

Rodzaj geranium jest bardzo różnorodny, ale większość powszechnie uprawianych odmian to nisko rosnące, gęste rośliny z łodygami kwiatów, które przeplatają sąsiednie rośliny. Kwiaty rosną na górze rośliny, w koloru bieli, różu, magenty, fioletu, czy błękitu. Kwiaty są małe – około 2,5 cm – w kształcie miseczek, przyciągając mnóstwo motyli i pszczół.

Pelargonie będą rosły w każdej glebie, dopóki nie będą podmokłe. Świetnie wyglądają w doniczkach i skrzynkach okiennych, będąc jedną z najpopularniejszych roślin tego typu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here