Encyklopedia kwiatów i roślin: Pierwiosnek

0
685
Pierwiosnek

Pierwiosnek (Primula) to rodzaj roślin kwitnących z rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Wiele gatunków jest bardzo cenionych jako kwiat ozdobny.

Pierwiosnki są intensywnie uprawiane, często w formie hybryd, co ma miejsce od wielu lat. Pochodzą z umiarkowanego klimatu półkuli północnej, na południe od tropikalnych gór Etiopii, Indonezji i Nowej Gwinei oraz z umiarkowanych stref w Ameryce Południowej. Prawie połowa znanych gatunków pochodzi z Himalajów. Łącznie jest ich około 500.

Primula jest złożonym i różnorodnym rodzajem, z wieloma siedliskami, od alpejskich stoków po podmokłe łąki. Rośliny kwitną głównie wiosną, a kwiaty często pojawiają się w kulistych baldachach, na grubych łodygach powstających z podstawowych rozet liści; ich kwiaty mogą być fioletowe, żółte, czerwone, różowe, niebieskie lub białe. Wiele gatunków jest przystosowanych do klimatu alpejskiego.

Pierwiosnki są łatwymi w uprawie roślinami wieloletnimi, które występuje w wielu kolorach i kształtach, które świetnie przyjmują się w ogrodach, choć można je również trzymać w doniczkach.

Pierwiosnek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here