Encyklopedia kwiatów i roślin: Piwonia

0
903
piwonie

Piwonia (paeony, peony) to roślina kwitnąca z rodzaju Paeonia, jedyny rodzaj z rodziny Paeoniaceae. Pochodzi z Azji, Europy i zachodniej Ameryki Północnej.

Naukowcy różnią się co do liczby gatunków, które można rozróżnić, w zakresie od 25 do 40, chociaż obecny konsensus to 33 znane gatunki.

Piwonie – opis

Większość to wieloletnie rośliny zielne o wysokości 0,25cm–1 m, ale niektóre to drzewiaste krzewy o wysokości 0,25cm–3,5 m. Mają złożone, głęboko klapowane liście i duże, często pachnące kwiaty, w kolorach od fioletowego i różowego do czerwonego, białego lub żółtego, późną wiosną i wczesnym latem. Kwiaty mają krótki okres kwitnienia, zwykle tylko 7-10 dni.

Piwonie należą do najpopularniejszych roślin ogrodowych w regionach umiarkowanych. Piwonie zielne są również sprzedawane jako kwiaty cięte na dużą skalę, chociaż ogólnie dostępne tylko późną wiosną i wczesnym latem. Pojawiającym się źródłem piwonii w połowie do późnego lata jest rynek alaski. Wyjątkowe warunki uprawy z powodu długich godzin nasłonecznienia tworzą dostępność z Alaski, gdy inne źródła zakończyły zbiory.

piwonie

Jak uprawiać piwonie?

Piwonie są klasycznymi roślinami ogrodowymi, które mogą rozwijać się przez dziesięciolecia przy minimalnej staranności, gdy są sadzone w miejscu, które lubią, w glebie, która odpowiada ich potrzebom. To jedna z najdłużej żyjących roślin ogrodowych, bowiem piwonie są czasami przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinach. Bardzo ważne jest, aby prawidłowo wykonać początkowe sadzenie, ponieważ piwonie mogą być temperamentne, jeśli zostaną przeniesione po ich założeniu.

Daj każdej piwonii wystarczającą przestrzeń, aby osiągnąć dojrzałość bez zatłoczenia. Oznacza to średnicę 90-120 cm dla każdej rośliny. Piwonie są szczególnie podatne na szarą pleśń (botrytis), gdy są sadzone zbyt blisko, a powietrze nie może swobodnie przepływać między roślinami. Wybierz miejsce chronione przed silnymi wiatrami. Posadź swoje piwonie z dala od innych drzew i krzewów, ponieważ nie lubią konkurować o składniki odżywcze i wodę.

Piwonie lubią chłód zimą. Aby ustawić pąki kwiatowe, korzenie piwonii powinny być sadzone stosunkowo blisko powierzchni gleby – tylko około 5-8 centymetrów. Pozostawienie korzeni tak odsłoniętych może wydawać się dziwne, ale piwonie rzeczywiście potrzebują tego chłodu, aby osiągnąć stan uśpienia i ustawić pąki.

Czas kwitnienia dla piwonii waha się od późnej wiosny do późnego lata, w zależności od odmiany, ale wszystkie rodzaje najlepiej sadzić jesienią, około 6 tygodni przed zamarznięciem ziemi. Daje to roślinom czas na osiedlenie się i ustanowienie korzeni przed zimą. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku sadzenia gołych piwonii korzeniowych lub podczas przesadzania, ale nawet podczas sadzenia doniczkowych piwonii sadzenie jesienne daje lepsze wyniki, niż sadzenie wiosną.

piwonia

Światło i gleba

Piwonie potrzebują miejsca, które odbiera co najmniej 6 godzin słońca każdego dnia, a cały dzień słońca jest jeszcze lepszy. Bez wystarczającego nasłonecznienia otrzymasz mniej kwiatów, a rośliny będą miały większe ryzyko chorób grzybowych, takich jak szara pleśń.

Piwonie idealnie pasują do dobrze osuszonej, lekko kwaśnej gleby (pH 6,5 do 7,0). Jeśli sadzisz w ciężkiej gliniastej glebie, zmieniając kompostem lub mieszanką gleby oznaczoną azaliami i rododendronami, ułatwi to Twojej osadzie piwonii osiedlenie się. Ponieważ piwonie mogą pozostawać w tym samym miejscu przez ponad 70 lat, znalezienie czas na przygotowanie gleby przed sadzeniem, to dobrze spędzony czas.

Konieczne jest coroczne stosowanie kompostu zmieszanego, z bardzo małą ilością nawozu wokół podstawy rośliny. Zrób to zaraz po zakończeniu kwitnienia roślin.

Zimą nie duś piwonii mulczem. W pierwszym sezonie zimowym można mulczować luźno za pomocą igieł sosnowych lub rozdrobnionej kory, ale ściółkę należy natychmiast usunąć wiosną.

Podlewanie, wilgotność, temperatura

Piwonie potrzebują wilgotnej, dobrze przepuszczalnej gleby, aby mogły się rozwijać. Idealnie powinny otrzymywać od 25-50 mm wody tygodniowo. Zmroź swoje piwonie, aby pomóc im zatrzymać wodę i zmniejszyć prawdopodobieństwo chwastów.

Piwonie preferują chłodniejsze obszary (strefy wytrzymałości 3-8 i najlepiej, gdy doświadczają zimnych zim. Mogą rozwijać się w stosunkowo wilgotnych miejscach, ale nie są odporne na suszę).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here