Encyklopedia kwiatów i roślin: Storczyki

1
410
storczyki

Orchidaceae (storczyki, orchidee) są zróżnicowaną i rozpowszechnioną rodziną roślin kwiatowych, z kwiatami, które są często kolorowe i pachnące, powszechnie znane jako rodzina storczyków.

Piękno, złożoność i niesamowita różnorodność kwiatów orchidei są bezkonkurencyjne w świecie roślin. Te egzotyczne piękno obejmują największą rodzinę roślin kwiatowych na ziemi, z ponad 30 000 różnych gatunków i co najmniej 200 000 hybryd. Storczyki można znaleźć w tropikach równikowych, arktycznej tundrze i wszędzie pomiędzy. Powodem tej różnorodności jest niesamowita zdolność storczyka do adaptacji do danego środowiska. Przy tak wielu różnych odmianach storczyków, które rozwijają się w tak wielu różnych warunkach uprawy, stosunkowo łatwo jest znaleźć orchideę, która jest dobrze dostosowana do warunków, które możesz zapewnić – czy to okno kuchenne, czy pełnowymiarowa szklarnia.

Większość uprawianych storczyków pochodzi z tropików. W swoim naturalnym środowisku przytwierdzają się do kory drzewa, albo innych roślin. Białe, grube korzenie są przystosowane do wchłaniania składników odżywczych oraz wilgoci. Ponieważ te tropikalne orchidee zwykle rosną wysoko na drzewach, a nie na dnie lasu, są przyzwyczajone do dobrej cyrkulacji powietrza i dużej ilości światła. Wolą 12-godzinny dzień, przez cały rok i wymagają dużej intensywności światła – mniej więcej tyle samo, co warunki letnie w regionach umiarkowanych.

Czy storczyki są trudne do uprawy? Wiele z nich jest. W rzeczywistości niektóre są prawie niemożliwe do utrzymania, a tym bardziej do rozkwitu – nawet dla profesjonalnych hodowców. Ale istnieją dziesiątki odmian storczyków i setki hybryd, które doskonale się rozwijają na słonecznym parapecie lub pod światłami.

Aby osiągnąć najlepsze wyniki, wybierz jedną z mniej wybrednych odmian dostosowanych do rodzaju rosnących warunków. Kup najbardziej dojrzałą roślinę, na którą możesz sobie pozwolić (młode rośliny są o wiele trudniejsze), a jeśli to możliwe, kup ją w rozkwicie, abyś wiedział, do czego dążysz.

storczyk

Dbanie o storczyki

Przy 30 000 różnych gatunków storczyków niemożliwe jest podanie ogólnych wskazówek dotyczących pielęgnacji i uprawy. Jednak sposób, w jaki wygląda orchidea, może dostarczyć wskazówek dotyczących jego preferencji dotyczących światła, wody i podłoża uprawowego.

Jeśli roślina ma niewiele liści lub skórzaste liście (jak większość cattley i oncidium), prawdopodobnie roślina potrzebuje środowiska o wysokim świetle. Jeśli liście są miękkie i wiotkie (jak niektóre phalaenopsis i większość paphiopedilum), rośliny są prawdopodobnie bardzo wrażliwe na światło i nie powinny być umieszczane w słonecznym oknie wychodzącym na południe.

Jeśli orchidea ma tłuste pseudobulwy, należy ją podlewać oszczędnie i uprawiać na grubych kawałkach kory lub skały lawy. Jeśli orchidea nie ma pseudobulw, może wymagać częstszego podlewania lub powinna być uprawiana w bardziej odpornym na wilgoć podłożu uprawowym, takim jak mech torfowiec.

Chcesz pochwalić się swoimi kwiatami? Wyślij zdjęcia na adres kontakt@abcflorysty.pl – fotografie umieścimy na naszym portalu!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here