Encyklopedia kwiatów i roślin: Tillandsia

0
447
Tillandsia

Tillandsia (Oplątwa) to rodzaj około 650 gatunków zimozielonych, wieloletnich roślin kwiatowych z rodziny bromeliowatych. To znane rośliny powietrzne.

Rodzime w lasach, górach i pustyniach północnego Meksyku i południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, Mezoameryki i Karaibów do środkowej Argentyny. Ich liście, mniej więcej srebrzyste, są pokryte specjalnymi komórkami, zdolnymi do szybkiego wchłaniania gromadzącej się na nich wody.

Są one również powszechnie znane jako rośliny powietrzne, ze względu na ich naturalną skłonność do przylegania tam, gdzie pozwalają na to warunki: przewody telefoniczne, gałęzie drzew, kora, gołe skały itp. Mają zdolność do łatwego rozprzestrzeniania się. Większość gatunków Tillandsia to epifity. Niektóre z nich to aerofity, które mają minimalny system korzeniowy i rosną na zmieniającej się glebie pustynnej. Ze względu na epifityczny sposób życia roślin osobliwością jest to, że przystają w ziemi, ale zwisają w powietrzu na gałęziach.

Są to wieloletnie rośliny, które wykazują wiele różnic fizjologicznych i morfologicznych, co czyni ten rodzaj doskonałym przykładem różnorodności. Mając rodzime siedliska, które różnią się od epifitycznych i saksikolicznych, gatunki mają pewne adaptacje, takie jak systemy korzeniowe zaprojektowane do zakotwiczenia w innych roślinach lub podłożach, a także zmodyfikowane trichomy, w celu spożycia wody i składników odżywczych.

Kolory zmieniają się pomiędzy czerwonym, żółtym, fioletowym i różowym, co pomaga przyciągać zapylacze. Te zmiany kolorów mogą również wystąpić na liściach roślin powietrznych w okresie kwitnienia. Zapylacze tego rodzaju obejmują m.in. ćmy oraz kolibry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here