Encyklopedia kwiatów i roślin: Wrzos pospolity

0
468
wrzos

Wrzos, Wrzos pospolity, Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) to jedyny gatunek z rodzaju Calluna, w rodzinie roślin kwitnących Ericacea.

Nisko rosnący, bylinowy krzew, w granicach 20-50 centymetrów wysokości, rzadko do jednego metra, występuje w Europie i Azji na glebach kwaśnych, na terenach słonecznych oraz umiarkowanie zacienionych. Jest dominującą rośliną w większości wrzosowisk w Europie, a także w niektórych roślinach bagiennych i kwaśnych lasach sosnowych oraz dębowych. Regeneruje się po okazjonalnym spalaniu i jest często zarządzany w rezerwatach przyrody i wrzosowiskach przez wypas owiec lub bydła, a także przez lekkie spalanie.

Calluna została oddzielona od blisko spokrewnionego rodzaju Erica przez Richarda Anthony Salisbury, który wymyślił ogólną nazwę Calluna, prawdopodobnie z greckiego Kallyno (καλλύνω).

Wrzos – opis

Wrzos ma małe liście (o długości mniejszej niż 2–3 mm), które są ułożone w odwrotnych i rozłożonych parach, podczas gdy te z Eryki są na ogół większe i występują w zwojach 3–4, czasem 5. Kwiaty pojawiają się późnym latem; w dzikich roślinach są one zwykle fioletowawe, ale okazjonalnie występują również rośliny kwitnące na biało. W przeciwieństwie do Erica, Calluna czasami uprawia podwójne kwiaty. Calluna jest czasem określana jako wrzos letni (lub jesienny), aby odróżnić go od zimowych lub wiosennych gatunków Eryka.

Wrzosy rosną w wilgotnych, kwaśnych, próchnicowych, nieco chudych, piaszczystych lub żwirowych, bardzo dobrze przepuszczalnych glebach, o średniej płodności w pełnym słońcu i częściowo w cieniu. Rośliny najlepiej radzą sobie w pełnym słońcu (lepsze kwitnienie), ale mogą docenić cień częściowo popołudniowego światła, w gorącym klimacie lata.

Wrzos – sadzenie

  • Wrzos może być sadzony jesienią lub wczesną wiosną. Potrzebuje co najmniej pół dnia słońca (minimum 6 godzin słońca dziennie). Pełne słońce jest lepsze, ponieważ kolory liści nasilają się po pełnym odsłonięciu. Zbyt duży cień sprawia, że rośliny są długonogie i wpływa na blask ich koloru.
  • Rośliny te wymagają dobrego nawodnienia. Jeśli gleba jest ciężka, kopiec ziemi może pomóc poprawić drenaż.
  • Najlepiej rozwijają się w strefach uprawy 4-8.
  • Wszystkie wrzosy rosną w kwaśnej glebie. Jeśli gleba jest zasadowa, dodanie mchu torfowego pomoże osiągnąć idealne pH od 4,5 do 5,5.
  • Duża przestrzeń wrzosowisk – jak ich dorosła szerokość – i co najmniej 60 centymetrów z dala od innych krzewów, pozwoli zapewnić dobrą cyrkulację powietrza, co jest ważne przy wzroście i koloru liści.
  • Podlewaj roślinę raz lub dwa razy w tygodniu, gdy gleba w pierwszym sezonie jest sucha. Gleby powinny być wilgotne, ale nie mokre. Sprzyja to szybkiemu i energicznemu rozwojowi. Po wyrośnięciu rośliny są odporne na suszę i rzadko wymagają podlewania.

Zastosowania ogrodowe

Mniejsze odmiany są przydatne jako pokrycia gruntowe lub w ogrodzie skalnym. Bardziej wyprostowane krzewy są skuteczne, gdy są sadzone w masie na zboczach. Również mogą być zlokalizowane jako rośliny w tle. Wrzos zazwyczaj dobrze łączy się z karłowatymi iglakami i krzewami liściastymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here