Encyklopedia kwiatów i roślin: Zamiokulkas

0
518
Zamiokulkas

Zamiokulkas jest rośliną wieloletnią z rodziny obrazkowatych, pochodzących z południowo-wschodniej Afryki. Jest popularną rośliną pokojową.

Naturalnym środowiskiem tego rodzaju jest strefa zwrotnikowa we wschodniej Afryce oraz podzwrotnikowa w południowo-wschodniej części kontynentu.

Zamiokulkas swój zasięg zaczął rozszerzać na przełomie XX i XXI wieku, gdy spory potencjał zauważyli holenderscy hodowcy. Od 1996 roku rozpowszechniany jest na całym świecie.

Z szerokimi, atrakcyjnymi, ciemnozielonymi liśćmi, ma wiele korzystnych cech dla biur i domów. Toleruje zaniedbanie, jest odporna na suszę i przyjmuje warunki słabego światła. Jego woskowe, gładkie liście odbijają światło słoneczne i rozjaśniają pokoje. Roślina jest również oczyszczaczem powietrza, a w badaniu NASA naukowcy odkryli, że jest szczególnie biegła w usuwaniu dużej ilości toksyn, takich jak ksyleny, toluen i benzen.

Ma swoją nazwę zwyczajową, pochodzącą od nazwy botanicznej. Ponieważ Zamioculcas zamiifolia była długa i trudna do powiedzenia, wielu pracowników przedszkoli skróciło ją do ZZ (ZZ Plant).

Jedną z głównych wad jest to, że wszystkie części rośliny są trujące. W 2010 roku pojawiły się fałszywe pogłoski, że spowodowały raka i są tak niebezpieczne, iż ​​ludzie noszą rękawiczki podczas obchodzenia się z nią. Nie okazało się to prawdą. Zamiokulkas nie wywołuje raka, trzeba jednak trzymać ją daleko od zwierząt i dzieci, a po pracy nad rośliną należy umyć ręce, by uniknąć podrażnienia skóry.

Zamiokulkas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here