Goździki symbolem Dnia Matki

0
432
Białe goździki

Goździki są symbolem Dnia Matki. Zwyczaj ten praktykowany został po raz pierwszy w amerykańskich kościołach ponad 100 lat temu.

Anna Jarvis jest uważana za założycielkę Dnia Matki w Ameryce. Historia mówi, że po śmierci matki, z którą była bardzo blisko, Anna obiecała stworzyć dzień poświęcony czci matek, zarówno żywych, jak i zmarłych.

Jako młoda dziewczyna mieszkająca w Filadelfii w Pensylwanii, Anna i jej matka dbały o ogród pełen białych goździków – ulubionych kwiatów jej matki. W 1907 roku Anna dostarczyła 500 białych goździków do kościoła, w którym jej matka uczyła szkoły niedzielnej. Co roku kościół podtrzymywał tradycję i nadal rozdawał goździki. Sąsiednie społeczności i kościoły szybko zwróciły uwagę na ten akt i zaczęły włączać go do swoich własnych obchodów Dnia Matki. W połowie lat 40. goździki nazwano oficjalnym kwiatem Dnia Matki.

Anna Jarvis powiedziała kiedyś, że białe goździki są symbolem Dnia Matki, ponieważ uważano, że przedstawiają niektóre cnoty macierzyństwa. Biel oznacza czystość, jego trwałe cechy – wierność; jego zapach – miłość, jego szerokie pole rozwoju – dobroczynność, jego forma – piękno.

Kolorowe goździki zaczęły nabierać własnych znaczeń. Ze względu na ich historię, zapach i „niebiańsko miękką” teksturę, białe goździki stały się popularnie uważane za kwiaty, które zostawiłeś w grobie matki, która zmarła. I choć były to białe goździki, które pierwotnie stały się popularne, czerwone goździki są również uważane za oficjalny kwiat Dnia Matki. Czerwone goździki są darem dla żyjących jeszcze matek, ponieważ uważano, że ciemnoczerwone płatki goździków reprezentują raczej bijące serce i miłość niż stratę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here