Hawajska roślina tropikalna dotknięta przez choroby

0
407
kwiat imbiru

Hawajska roślina tropikalna dotknięta przez choroby. Sfrustrowani rolnicy z Oahu błagają o pomoc w próbie ustalenia, co zabija ich ozdobne uprawy imbiru.

Rośliny są popularne w kształtowaniu krajobrazu i wystaw kwiatowych, a zainteresowani hodowcy docierają do ekspertów z Uniwersytetu Hawajskiego od około 5 lat, próbując dotrzeć do sedna problemu.

Dewastacja dotknęła teraz na co najmniej sześć gospodarstw w Windward Oahu, a także w innych częściach wyspy. Naukowcy z uniwersytetów proszą stanowych prawodawców o finansowanie, aby pomóc im wskazać źródło problemu.

Eksperci odwiedzili kilka gospodarstw i zidentyfikowali co najmniej cztery różne wirusy roślinne, a także kilkanaście chorób w glebie.

Nie widząc żadnego rozwiązania, właściciele JC Farms of Hawaii w Kahaluu postanowili przejść na inną uprawę. Ich imbirowe rośliny doświadczyły karłowatego wzrostu, zgniłych korzeni i smug na liściach i kwiatach. – Sprzedawaliśmy naszym klientom. Kochają nasze kwiaty. Są piękne i mocne, dlatego bardzo frustrujące było to, że nasze uprawy się zepsuły – powiedziała rolniczka Dana Christiansen.

Eksperci próbują teraz upewnić się, czy problem nie rozprzestrzenił się na inne wyspy. Wniosek zatwierdzony we wtorek w pełnym składzie zapewniłby uniwersytetowi pieniądze na badania i działania zapobiegawcze. Departament Rolnictwa na Hawajach poinformował, że badania, które proponuje projekt, pomogą ustalić, czy potrzebny jest jakiś rodzaj zlecenia kwarantanny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here