Jak przedłużyć trwałość żywej choinki? Sprawdź nasze sposoby!

0
600
Jak przedłużyć trwałość żywej choinki?

Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie świąt bez żywej choinki. Zapach lasu i atmosfera, jaką wprowadza do naszych domów żywe drzewko, jest wyjątkowa i ciężko ją podrobić sztuczną choinką. Nic dziwnego, że chcielibyśmy cieszyć się jej pięknem jak najdłużej. Jak jednak dbać o żywą choinkę, aby cieszyła nasze oczy jeszcze w styczniu? Przygotowaliśmy dla Was kilka rad dotyczących pielęgnacji choinki, dzięki którym powinna prezentować się ona pięknie nie tylko chwilę po zakupie.

6 sposobów na przedłużenie świeżości żywej choinki

Kupuj w sprawdzonych miejscach i starannie obejrzyj drzewko
Choinka podczas zakupu powinna mieć zielone i giętkie igły, które nie odpadają od gałązek. Brak intensywnego koloru, żółknięcie i brązowienie drzewka oznacza jego przesuszenie. Gałęzie nie powinny się łamać w momencie, gdy je mocno ściśniesz. Źle dobrana choinka najpewniej zmarnieje chwilę po świętach, a nawet w ich trakcie.

Zahartuj choinkę
Nie wnoś choinki do domu zaraz po jej zakupie. Drzewko, które cały czas leżało w zimnie, potrzebuje trochę czasu, aby przyzwyczaić się no nowego otoczenia. Warto postawić ją na 2-3 dni w chłodnym miejscu np. piwnicy, garażu, tarasie lub klatce schodowej. Dzięki temu choinka nie przeżyje szoku termicznego, który mógłby spowodować opadanie igieł.

Przytnij pień
Przed zamocowaniem choinki w stojaku przytnij jej pień o ok. 2-3 cm. Dzięki temu zabiegowi choinka będzie łatwiej pobierała wodę.

Unikaj ciepła
Choinki nie przepadają za ciepłem, a postawienie ich niedaleko źródeł ciepła może im poważnie zaszkodzić. Ciepło powoduje usychanie gałązek i opadanie igieł. Staraj się umieścić choinkę w najchłodniejszym miejscu w domu i często wietrz pomieszczenie. Mimo tego, że choinka ustawiona koło kominka wygląda pięknie, jest tam również narażona na szybkie uschnięcie, a mała iskra może spowodować szybki zapłon drzewka.

Nawadniaj ją
Pamiętaj o regularnym dostarczaniu choince wody. Iglaki szybko tracą wodę, która wyparowuje przez igły, przez co gałązki tracą kolor i stają się żółte lub brązowe. Możesz również spryskiwać gałązki choinki wodą.

Odpowiednie lampki
Oświetlenie, które zdobi drzewko, również powinno być dobrze dobrane. Lampki ledowe nie nagrzewają się tak bardzo, jak tradycyjne i powinny być bardziej przyjazne dla żywego drzewka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here