Jak zapobiegać tytoniowemu wirusowi?

0
578
tobacco mosaic virus

Wirus mozaiki tytoniu to bardzo często problem w szklarniach, jeśli ich pracownicy są palaczami. Jak zapobiegać tytoniowemu wirusowi?

Ogniska wirusa mozaiki tytoniu (TMV) są często obwiniane za wysyłkę zainfekowanych zatyczek lub sadzonek do szklarni terenowych. Chociaż w niektórych przypadkach może to być dokładne, istnieje znacznie więcej przypadków zlokalizowanych epidemii TMV, które mogą być powiązane z pracownikami i praktykami rozwojowymi.

Spora część pracowników szklarni bywa palaczami tytoniu i mimo regularnego mycia, często wyroby tytoniowe są obecne np. na ubraniach.

Wirus mozaiki tytoniu jest bardzo stabilnym wirusem, który może istnieć w stanie zakaźnym przez 40 lat lub dłużej. Jeśli cząsteczki wirusa TMV istnieją na odzieży pracownika, może dojść do przeniesienia wirusa na uprawę.

Zakażeniom TMV można zapobiec m.in. poprzez:

  • Odkażanie wszystkich narzędzi 10% roztworem wybielacza chlorowego. Upewnij się, że stosowany wybielacz chlorowy jest oznaczony do tej praktyki.
  • Odrzucanie mediów skażonych TMV z dala od obszaru uprawy i wiatrów z obszaru szklarni lub obszaru uprawy. TMV może przylegać do pyłu i zanieczyszczeń organicznych. Może być transportowany przez wiatr do obszarów uprawy i może zainfekować zranione rośliny.
  • Wymaganie mycia rąk przed rozpoczęciem pracy rano i po wszystkich przerwach, aby zapobiec mechanicznemu przenoszeniu wirusa przez pracowników.
  • Zakaz używania tytoniu w i wokół rosnących roślin / upraw.
  • Zapewnienie pracownikom rękawic nitrylowych i wymaganie ich użycia podczas przenoszenia roślin.
  • Używanie mleka do dezaktywacji TMV. Upewnij się, czy Twoi pracownicy nie zanurzają rąk w mleku przed przejęciem roślin. Spraye do mleka mogą być również używane do dezynfekcji ławek i podłóg.
  • Ostrożnie usuwając suche lub martwe liście ze szklarni. Jeśli te pozostałości mogą zostać wydmuchane w szklarni, mogą zainfekować zranione rośliny. Unieś martwe rośliny lub liście ostrożnie, umieszczając je natychmiast w plastikowym worku na śmieci. Nie przewozić martwych lub suchych roślin przez szklarnię, bo to grozi rozprzestrzenieniem się wirusa TMV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here