Kwiat Lotosu – ciekawostki oraz zalety

0
822
Kwiat Lotosu

Kwiat Lotosu głównie kojarzy się z Azją. Za nim kryje się jednak wiele ciekawostek i to nie tylko związanych z tym kontynentem.

Lotos rośnie bowiem w innych miejscach, niż najpopularniejsze Indie, Wietnam, Chiny czy Tajlandia. Żółtą odmianę znajdziemy w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej i krajach karaibskich.

Kwiat Lotosu – ciekawostki

Kwiaty Lotosu wielu osobom przypominają lilie wodne. Prawdopodobnie jest jedyny rodzajem rośliny, który potrafi kwitnąć oraz wydawać owoce w tym samym czasie. Do tego trzeba dodać fakt odnośnie samych nasion, ponieważ dzięki swojej odporności są w stanie kiełkować po wielu latach. Tak stało się chociażby w Chinach po ponad tysiącu latach, zebrane z dna suchego jeziora.

Liście Lotosu mają z kolei strukturę hydrofobową, czyli unikające wchłaniania kropel wody. Pozwala to pozostawiać je twarde i solidne, bowiem wilgoć nie zostawia żadnych śladów.

Te urokliwie rośliny należą również do grupy jadalnych i to nie tylko nasiona oraz kwiaty, ale również i liście. Medycyna ajurwedyjska (medycyna hinduska) wspomaga się nimi np. przy zbijaniu gorączki oraz krwotokach. Łodyga natomiast pomaga przy podrażnionym układzie pokarmowym i występujących biegunkach, z kolei korzeń potrafi łagodzić skutki kaszlu, zapalenia płuc, astmy, czy problemów z zatokami.

Kwiat Lotosu w kuchni

Medycyna jest bardzo ważnym punktem w przydatności Lotosu, jednak kwiaty jeszcze większe znaczenie odgrywają w kuchni. W krajach azjatyckich korzeń jest jednym z najpopularniejszych przysmaków i może być podawany np. jako dodatek curry, albo składnik gulaszu czy sałatki.

Ta niepowtarzalna roślina ma w sobie prawdziwą bombę minerałów – od żelaza, poprzez magnez, cynk, czy miedź. Należy do tego dodać obecność witaminy B, witaminy C i błonnika. Stosuje się ją też jako afrodyzjak oraz środek w kosmetykach czy olejkach eterycznych. Co ciekawe – wszystkie części kwiatu Lotosu są możliwe do spożycia.

Lotos na stałe zadomowił się w światowej kulturze pod wieloma względami. Jest chociażby częstym wyborem podczas tworzenia tatuaży.

Zachęcamy również do przeczytania jednego z naszych innych artykułów o kwiatach LotosuCo oznacza kwiat Lotosu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here