Lepszy klimat w szklarni dzięki czujnikom bezprzewodowym

0
320
szklarnia

Równy klimat ważny jest dla plantatorów w szklarniach: różnice temperatur i wilgotności mogą bowiem prowadzić do strat produkcyjnych i jakościowych w uprawach warzyw lub kwiatów. Jak sobie z tym radzić?

Aby monitorować klimat, ważne jest, aby mieć wystarczającą liczbę punktów pomiarowych. Business Unit Greenhouse Horticulture z Wageningen University & Research badał wykorzystanie siatki czujników bezprzewodowych o wysokiej gęstości. Okazuje się, że są dobrym narzędziem do monitorowania i zmniejszania różnic klimatycznych, ale jednocześnie stanowią kompleksowe źródło informacji.

Badania w Holandii

Badania prowadzone są na plantatorze róż w południowej Holandii. Szklarnia o powierzchni 6,4 ha była już wyposażona w cztery tzw. skrzynki pomiarowe. Komputer klimatyczny wykorzystuje swoje pomiary do sterowania siłownikami. Ponadto w sumie 106 czujników bezprzewodowych zostało umieszczonych w celu pomiaru temperatury i wilgotności względnej. Każdy czujnik znajduje się na wysokości upraw, wyposażony w wentylator, aby zminimalizować efekt promieniowania. Informacje o czujniku można wizualizować za pomocą przyjaznego dla użytkownika pulpitu nawigacyjnego na ekranie komputera.

W porównaniu z konwencjonalnymi skrzynkami pomiarowymi siatka czujników może mierzyć klimat na 25-krotnie mniejszym obszarze. Siatka czujników zapewnia lepszy obraz lokalnych różnic klimatycznych i ich wielkości w czasie rzeczywistym w szklarni. Dzięki temu łatwiej jest zmierzyć, gdzie w szklarni są ciepłe lub zimne miejsca, a wilgotność znacznie się różni.

Hodowcy mogą wykorzystać informacje o temperaturze i wilgotności powietrza, aby ręcznie ustawić strategie kontroli klimatu, aby zapewnić jednolity klimat. Różnice klimatyczne zależą jednak od wielu czynników (np. temperatury zewnętrznej i prędkości wiatru) i istnieje wiele sposobów interwencji w celu zmniejszenia nierówności klimatycznych (takich jak wentylatory i kontrola okien w szklarniach). Z tych powodów analiza danych powinna zostać przeprowadzona przez eksperta lub nawet przez algorytm. Ponadto potrzebne są dalsze kroki w celu opracowania bardziej znormalizowanego protokołu, który może pomóc hodowcom w wyborze i konfiguracji czujników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here