Minimalna płaca w 2020 roku dla pracownika kwiaciarni

0
1
Biznes

Reprezentatywne centrale związkowe przyjęły wspólne stanowisko w sprawie wzrostu wynagrodzenia. Ile może wynosić minimalna płaca w 2020 roku dla pracownika kwiaciarni?

W piśmie skierowanym do minister Elżbiety Rafalskiej – NSZZ Solidarność, OPZZ i Forum ZZ oczekują podwyżki pensji w gospodarce narodowej o 8,6%, a w samej budżetówce co najmniej o 15%. Dla porównania w tym roku było to połowę mniej, a w niektórych obszarach nawet trzykrotnie mniej.

Płaca minimalna powinna wzrosnąć co najmniej o 12%, czyli 270 zł, co daje kwotę brutto 2520 zł, czyli pracownik m.in. kwiaciarni czy sklepu ogrodniczego mógłby dostać na rękę ponad 1800 zł. Jest to zgodne z mechanizmem dojścia do relacji 50% płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia.

Związki zawodowe domagają się też minimalnej waloryzacji rent i emerytur na poziomie nie mniejszym niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2019 roku, powiększony o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w tym roku. Jednocześnie oczekują – zwracając uwagę na nieefektywny obecny system – systemowego zagwarantowania waloryzacji najniższych świadczeń emerytalno-rentowych.

Strona związkowa zastrzegła sobie prawo do korekty propozycji.

źródło NSZZ Solidarność

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here