Nielegalne storczyki w Chinach

0
350
Storczyki w Chinach

Z przeprowadzonych przez ekspertów badań wynika, że w Chinach sporą część sprzedaży stanowią nielegalne storczyki, zebrane a dzikich terenów.

W Chinach istnieje spore prawdopodobieństwo, że storczyki, które zostały zebrane ze środowiska naturalnego, są nielegalnie. Według badań żywe dzikie storczyki są zwykle znacznie tańsze niż te hodowane w szkółkach.

Naukowcy odkryli handel ponad 400 gatunkami storczyków zebranych na wolności, z udziałem ponad 1,2 miliona sztuk, potencjalnie wartych ponad 14,6 miliona dolarów – wszystko w ciągu zaledwie jednego roku badań. – Wyniki tego badania są druzgocące – powiedział Jacob Phelps, wykładowca na Lancaster University i współprzewodniczący IUCN SSC Orchid Specialist Group – Global Trade Program. – Wiedzieliśmy już, że nielegalny handel dzikimi storczykami w Chinach jest obecny, ale jest to nasz pierwszy prawdziwy wgląd w ogromną skalę i bogactwo tego handlu – dodaje.

Storczyki, popularne jako rośliny ozdobne i stosowane w tradycyjnej medycynie i żywności, są szeroko sprzedawane na całym świecie. Reprezentują one również największą pojedynczą grupę flory lub fauny, dla której regulowany jest handel międzynarodowy. Według oficjalnych danych zgłoszonych do CITES, prawie cały światowy handel storczykami komercyjnymi obejmuje rośliny rozmnażane sztucznie. Jednak wiele badań wykazało, że handel storczykami pochodzącymi z dzikich źródeł, głównie niezgłoszonymi i nieudokumentowanymi, może w rzeczywistości być znacznie większy niż obecnie szacowany.

  • W ciągu zaledwie jednego roku badań naukowcy zarejestrowali ponad 400 gatunków dziko złowionych storczyków, w tym 1,2 miliona pojedynczych roślin o wartości potencjalnie ponad 14,6 miliona dolarów, będących przedmiotem handlu na rynkach w południowych Chinach.
  • Jak wynika z badań, przynajmniej część handlu jest nielegalna i niezgodna z przepisami CITES.
  • Handlowcy często sprzedają obce gatunki storczyków. Ponadto na rynkach pojawiają się gatunki rodzime, które mają bardzo małe populacje lub prawdopodobnie wyginęły w Chinach, co sugeruje, że prawdopodobnie pochodzą z krajów sąsiadujących.
Storczyki w Chinach

Stephan W. Gale, specjalista od storczyków w Kadoorie Farm and Botanic Garden w Hongkongu, często spotykał storczyki w sprzedaży na targach w Chinach, które na pewno zostały zebrane z natury. – Często rośliny, których nie mogę znaleźć na wolności, widzę na rynkach, więc istnieje ogromny brak równowagi – powiedział Mongale, główny autor badania. Gale i jego koledzy postanowili po raz pierwszy przyjrzeć się skali handlu dzikimi storczykami w Chinach. Koncentrowali się na południowych Chinach, w regionie szczególnie bogatym w storczyki.

Dzięki wizytom w terenie i rozmowom z ekspertami, badacze skupili się na głównych rynkach sprzedających storczyki w prowincjach Yunnan, Guangxi i Guangdong, a także w specjalnym regionie administracyjnym, w Hongkongu. Następnie, w ciągu roku – od czerwca 2015 do maja 2016, regularnie badali stragany na pięciu dużych rynkach, na których sprzedawano dzikie storczyki, identyfikując gatunki, które były w sprzedaży i odnotowując ceny wagę i liczbę osobników gatunku na wystawie.

Zespół mógł odróżnić dzikie storczyki od sztucznie hodowanych, przy kilku subtelnych znakach ostrzegawczych. – Produkty pochodzące ze szkółek są zwykle bardzo jednolite pod względem wielkości, wyglądu, wszystkie są pakowane w ten sam sposób, są sadzone w taki sam sposób, mają bardzo standardowe medium w doniczce. Więc są o wiele bardziej jednolite – powiedział Gale. – Rośliny pochodzące z natury są zwykle uszkodzone, ponieważ zostały wyciągnięte z drzew lub z ziemi i skał. Zniszczone korzenie często były przedmiotem roślinożerności. Szczerze mówiąc, przeciętny człowiek nigdy nawet nie pomyślałby o spojrzeniu na te małe znaki ostrzegawcze, a to jest problem, ponieważ nie wiedzą, co kupują – dodaje.

W ciągu zaledwie jednego roku naukowcy zarejestrowali prawie 140 straganów sprzedających do 440 gatunków dzikich storczyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here