Owad ma pomóc w identyfikacji choroby Xylella

0
323
Spittlebug

Naukowcy w Wielkiej Brytanii zatrudniają tysiące ochotników, aby do dokumentowali ślinę spittlebugów w całym kraju. Owad ma pomóc w identyfikacji choroby Xylella.

Raporty sugerują, że odkrycia pomogą zmapować obserwacje owadów w Wielkiej Brytanii, a także pomogą w walce przeciwko Xylella, śmiertelnej chorobie roślin.

Xylella fastidiosa pojawiła się po raz pierwszy sześć lat temu i była widoczna w wielu krajach UE. Ze względu na ostatnie raporty Wielka Brytania została ostrzeżona przez Xylellę. Według dr Rebekah Robinson, która pracuje jako starszy patolog roślin w Royal Horticultural Society; Xylella ma 563 różne rośliny żywicielskie na całym świecie i może wpływać na kilka roślin ogrodowych, w tym Rosemary, Lavender i the Oak. – Jedną z naprawdę niszczycielskich rzeczy, która może się zdarzyć, jest to, że może ona mieć wpływ na nasze rodzime gatunki drzew, takie jak drzewa dębowe, wiele różnych gatunków popiołu, jawor – czyli kluczowe rośliny w naszym krajobrazie – stwierdziła.

Co więcej, gdyby Xylella została znaleziona w Wielkiej Brytanii, wymagałoby to zniszczenia wszystkich roślin żywicielskich w promieniu 100 metrów, a także spowodowałoby natychmiastowe ograniczenia przemieszczania się niektórych roślin w promieniu 5 kilometrów przez okres do pięciu lat, tak sugerują eksperci. Ponadto choroba roślin jest rejestrowana jako jeden z najbardziej niebezpiecznych patogenów na świecie.

Ślina pomoże zrozumieć, w jaki sposób Xylella może wejść i rozprzestrzenić się w Wielkiej Brytanii. Drogi Alana Stewarta z University of Sussex pokazują, jak przez spittlebug wywodzą się derywaty owadów, które można znaleźć w kraju, na jakich roślinach się żywią i jakie siedliska zajmują.

Spittlebug to owad wysysający soki, który jest bardzo mały. W Wielkiej Brytanii istnieje dziesięć gatunków spittlebug i często można je znaleźć na łąkach, ogrodach i lasach od kwietnia do czerwca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here